Tipy a triky

Príprava a plánovanie záhrady na novú sezónu: Ako začať ?

Január je ideálnym časom na prípravu a plánovanie záhrady pre nadchádzajúcu sezónu. Začnite tým, že si stanovíte ciele a vízie, premýšľajte o rôznych dizajnoch a úpravách, ktoré by mohli poskytnúť vašej záhrade unikátny štýl. Možno by ste sa chceli pustiť do vytvárania nových priestorov, pridať dekoračné prvky alebo experimentovať s umiestnením rastlín. Dôležité je, aby ste pri plánovaní zohľadnili aj funkčné aspekty a vytvorili tak záhradu, ktorá nielen očarí svojou krásou, ale bude aj príjemná na každodenné užívanie. 

Ako začať s plánovaním? 

Pri plánovaní záhrady je kľúčové hľadieť na komplexný obraz a udržať harmóniu medzi jednotlivými časťami. Prispôsobte si exteriér tak, aby odrážal váš jedinečný štýl a spĺňal praktické požiadavky. Nezabúdajte, že zima prináša mnohé výpredaje, vďaka ktorým môžete ušetriť pri vylepšovaní vašej záhrady. Zamyslite sa nad tým, čo by ste chceli vylepšiť, zmeniť alebo vystavať úplne na novo a hneď ako vám to počasie dovolí môžete začať s realizáciou vašich plánov. 

Záhradný chodník 

Premyslite si vaše záhradné cestičky. Pridaním nových chodníkov zdôrazníte vyčlenené priestory vašej záhrady, zároveň si vytvoríte praktický a elegantný prechod do rôznych častí a zákutí.
Dobre umiestnený záhradný chodník vám poslúži nielen ako spojovací prvok, ale aj ako výrazný doplnok, ktorý podčiarkne krásu vášho exteriéru.

 Záhradný chodník s kamennou dlažbou

Terasa 

Chýba vám priestor na posedenie? Zamyslite sa nad jej umiestnením a dizajnom. Terasa vám poslúži ako ideálne miesto na odpočinok a stretávanie sa s priateľmi a rodinou. Doplňte ju o pohodlné záhradné sedenie, na podlahu môžete použiť drevené alebo WPC dlaždice, ktoré sú odolné voči poveternostným vplyvom. Ich údržba nie je náročná a zároveň dodajú luxusný vzhľad vašej terase. Ako prístrešok pri posedení na terase vám poslúži elegantný záhradný altánok, ktorý vás ochráni pred nepriaznivým počasím. 

Terasa so záhradným sedením 

Záhradný domček 

Zorganizujte si záhradu a majte v nej stále upratané. Naplánujte si, kde by bolo najideálnejšie miesto pre záhradný domček. Nemusí byť umiestnený v zadnej časti záhrady, môže byť aj v blízkosti domu. Vyberte si miesto s pohodlným prístupom, ktoré vám poskytne priestor, kde si môžete uskladniť vaše náradie, zaparkovať kosačku alebo odložiť bazén.

 Fúrik so záhradným náradím 

Bazén, vírivka 

Do leta je ešte ďaleko, práve preto pri plánovaní nezabúdajte na všetky doplnky, ktoré chcete mať vo svojej záhrade. Pri umiestnení myslite na to, že bazén alebo vírivka potrebujú prísun vody a elektriky pre potrebnú filtráciu.
Okrem toho, uvažujte aj o estetických prvkoch, ako je napríklad záhradné osvetlenie, ktoré vytvorí  príjemné prostredie. Dodatočné vybavenie, ako napríklad lehátka, slnečníky alebo záhradné sprchy, zabezpečia, že váš zážitok pri bazéne alebo vírivke bude nielen funkčný, ale aj luxusný a relaxačný. 

Rastliny 

Pri plánovaní kvetinovej záhrady si jasne určite miesta pre rôzne druhy nových rastlín a ich kombinácie. Zvážte aj potreby jednotlivých rastlín, či už ide o slnečné miesta alebo tienisté. Venujte pozornosť aj kvetinovým záhonom, pretože ich správne umiestnenie môže vytvoriť pôsobivý vizuálny dojem. Experimentujte s rôznymi kombináciami rastlín, farieb a textúr, ktoré budú ladiť so zvyškom záhrady. Integrovaním rozmanitých štýlov a farieb si vytvoríte harmonický a estetický efekt. 

Kvetinová záhrada 

Plodiny 

Naplánujte si zeleninovú záhradu. Rozmyslite si aké plodiny, v akom množstve chcete pestovať a zvážte, či máte dostatočný priestor. Umiestnenie plodín je dobré striedať aby pôda nebola jednostranne vyťažená. Zvážte aj vhodné striedanie plodín, aby ste zabránili hromadeniu škodcov a chorôb v pôde. Nezabúdajte ani na úpravu pôdy a skontrolujte jej stav, prípadne ju obohaťte potrebnými živinami. 

Záhradná pôda 

Záver 

Využite január na plánovanie vašej záhrady. Nebojte sa experimentovať s novými nápadmi a vytvorte si unikátny a osobitý priestor. S plánom a vašou predstavivosťou môžete v nadchádzajúcej sezóne urobiť vašu záhradu očarujúcou a nezabudnuteľnou.

Ako si užiť záhradu v zime

Nastal čas kedy bežné záhradné práce ustúpili snehu a chladu. Napriek tomu, záhrada stále ponúka možnosti zábavy a tvorivosti. Objavte s nami spôsobov, ako si užiť zimnú záhradu a zmeniť exteriér na miesto radosti a pôžitku. Prinášame vám zopár inšpirácií ako si záhradu v zime vychutnať. 

Rozžiarte svetielka v záhrade 

Slnko začalo oveľa skorej zapadať a príjemné záhradné osvetlenie vám dopraje užiť si výhľad aj v týchto tmavých dňoch. Solárne osvetlenie môžete umiestniť pri záhradných cestičkách alebo pri záhradnom posedení. Drobnými reťazovými svetielkami skrášlite stromčeky, či samotný dom a vytvorte si príjemnú sviatočnú atmosféru.  Podvečer založte oheň na záhradnom ohnisku, zabaľte sa do deky. Zoberte si čaj alebo iný obľúbený horúci nápoj a vychutnajte si pohľad na rozpálený oheň. 

Vytvorte si zimné dekorácie 

Halúzky, konáriky, vetvičky ihličnanu, šišky to sú všetko veci ktoré nájdete u vás v záhrade. Vyrobte si veniec alebo ikebanu. Taktiež môžete vetvičky osadiť a nedekorovať do kvetináča. Ozdobte si dvere, okná aj terasu a skrášlite si svoje okolie. 

Vianočné dekorácie 

Dodajte farbu záhrade 

Farebné kvetináče spestria každé okolie. Nemusíte nakupovať nové, pohľadajte staršie roky nepoužité a prefarbite si ich. Obohaťte ich rastlinami, ktoré zvládnu aj zimné počasie.
Čemerica – nájdete ju v rôznych farbách fialová, bordová, ružová, žltá alebo biela. Patrí k trvalkám a dokáže zvládnuť aj tuhú zimu
Kalina voňavá -  jej drobné kvety pôsobia ako perly a ako názov napovedá aj krásne vonia. Kvitnúť začína v zime a vydrží až do jari. Pri -10⁰C kvety omŕzajú ale akonáhle sa oteplí, opäť rozkvitnú. 

Prilákajte zvieratká 

V garáži alebo dielni nájdite zopár kúskov dreva, ktoré vám poslúžia na zostrojenie vtáčej búdku a vráťte sa spolu s deťmi do detských čias, keď ste aj vy s otcom, či dedkom postavili tú prvú. Potešte sa spoločnými chvíľami s rodinou. Vtáčiky vám budú taktiež vďačné za poskytnuté útočisko a dostatok potravy. 

Vtáčia búdka 

Urobte si malú údržbu 

Počas záhradnej sezóny oceníte, že všetko náradie nájdete na svojom mieste. Teraz je ten správny čas urobiť si poriadok. Nože na kosačku a záhradné náradie si očistite a nabrúste. Úložná skriňa vám poslúži ako vhodný organizér na rôzne náradie, záhradnícke hnojivá alebo prípravky do bazéna.
Dostatočná starostlivosť udrží vaše záhradné vybavenie v dobrom stave. Takto predĺžite jeho životnosť a uľahčíte si prípravu na nadchádzajúcu sezónu, keď sa zase vrátite k pravidelným záhradným aktivitám. 

Dielňa so záhradným náradím 

Prerezávanie kríkov a stromov 

V zime práca v záhrade upadá, ale stále môžete byť aktívni a zbaviť sa starých konárov ovocných a okrasných stromov, listnatých kríkov a viniča. Prerezávaním znížite riziko šírenia chorôb, formujete a omladzujete strom a zlepšujete priepustnosť svetla a vzduchu. Okrem toho chráňte slabšie dreviny pred tuhým mrazom a poškodením obalením slamou alebo suchým lístím. 

Relax počas zimy 

Zimné obdobie prináša so sebou jedinečnú príležitosť relaxovať a užívať si teplé wellness zážitky. Vzduch je chladný, ale vírivka s horúcou bublinkujúcou vodou vám ponúka útočisko pre vaše telo a myseľ. Je to miesto, kde sa môžete ponoriť do pokoja a relaxu, vychutnať si momenty oddychu vo dvojici alebo v spoločnosti vašich blízkych.

Vírivka v zimnej záhrade 

Varte vonku 

Čo by to bola za zima bez chutnej kapustnice, ktorej vôňou prilákate všetkých susedov. Varenie kapustnice je predsa tradícia, ktorá nás spája a pridáva do zimných dní pocit útulnosti a radosti. Alebo chuť čerstvo opečenej klobásy na grile, či lahodnej cigánskej pečienky v žemli, s kúskom horčice a opraženou cibuľkou, je určite lákadlom pre chuťové poháriky počas týchto chladných dní.

Tanier s kapustnicou 

Záver
Záhrada v zime môže byť úžasným miestom plným pekných a nezabudnuteľných zážitkov. Veríme, že sme vás inšpirovali, ako si túto sezónu vychutnať. Napriek chladu a skorému západu slnka môžete svoju záhradu oživiť a vytvoriť si v nej príjemné a relaxačné prostredie. Užívajte si spoločne rôznorodé možnosti.

Jesenná starostlivosť o záhradu: Tipy a úlohy, ktoré sú dôležité.

Jesenná záhrada sa pomaly mení a pripravuje na zaslúžený odpočinok, ktorý si vyžaduje starostlivú prípravu. Listy ovocných stromov a drevín začínajú pomaly opadať a prekrývať povrch okolia. Po sezóne je pôda vyťažená a vyžaduje si správne revitalizovať, prekypriť a prehnojiť. Aj keď sa v záhrade nájde práce po celý rok, každé ročné obdobie potrebuje nevyhnutné prípravy a my si povieme, ktoré sú na jeseň dôležité.  

Tipy a úlohy v jesennej záhrade 

Malá, veľká, kvetinová, plná ovocných sadov alebo okrasná, každá jesenná záhrada si zaslúži potrebnú starostlivosť, aby bola zdravá a prosperujúca v nasledujúcom vegetačnom období. 

Údržba trávnika 

Trávnik a rastliny potrebujú svoj priestor, aby mohli dýchať, preto opadané listy z vašej záhrady pravidelne zbierajte a vhodne využite. Kompostér vám poslúži ako vhodná zberňa listov na kompost, ktorý neskôr v záhrade efektívne využijete. Alebo listy použite ako mulč do záhradných záhonov.
Živiny v trávniku sú veľmi dôležité pre vytvorenie silného koreňového systému a hustejšieho rastu. Na doplnenie živín použite hnojivo s pomalým uvoľňovaním a na prevzdušňovanie trávnika môžete požiť topánky na prevzdušnenie . Jeseň je vhodným časom na výsev nových semien trávnika. Samozrejme pred výsevom odstráňte nečistoty, kamene a burinu. Po výseve prejdite trávnik valcom, aby sa semená lepšie uchytili.

Hrabanie lístia 

Sadenie cibuľovín 

Na jeseň prichádza čas aj pre výsadbu cibuľovín ako sú tulipány, narcisy, snežienky, okrasné dreviny či dvojročné rastliny. V pôde je ešte stále dostatok vody a je pomerne teplá. Rastlinám takéto prostredie vyhovuje, lepšie sa zakorenia a sú odolnejšie. Vopred začnite plánovať ich rozmiestnenie a vyberte si miesto s dobre priepustnou pôdou. Niekoľko hrstí hnojiva vám napomôže jednoducho obohatiť a pripraviť pôdu. Cibuľoviny sa sadia v skupinách, koreňom dolu, avšak navzájom by sa s ostatnými nemali dotýkať. Hĺbka výsadby sa odporúča dvojnásobná ako výška vyrastenej rastliny. 

Sadenie cibuľovín 

Rozdelenie trvaliek 

Veľké trsy trvaliek vykopte a rozdeľte, napríklad pivónie, georgíny. Do zeminy primiešajte vhodné hnojivo a rozdelené ich opätovne zasaďte. Hnojivo poskytne rastlinám nové živiny, ktoré sa budú postupne rozkladať a uvoľňovať, vďaka čomu sa trvalky pripravia na jarný rast. 

Záhradné dreviny 

Prerezávaním posilníte a prevzdušníte dreviny, zároveň podporíte ich rast. Prerezávajte však s mierou, aby ste drevinu neoslabil. Na jeseň sa skracujú výhonky drevín, ktoré kvitnú na jar ako magnólia alebo zlatý dážď. Konáre režte tesne pred pukom v uhle 45 stupňov. Takto sa v nich nebude zachytávať voda, ktorá by mohla spodobiť poškodenie dreviny alebo hnilobu.

 Prerezávanie drevín

Výsadba stromov a kríkov 

Okrem orezávania drevín je jeseň vhodný čas na výsadbu nových stromov a kríkov. Pri výsadbe sa uistite, že pôdou neprechádza žiadne vodovodné, kanalizačné alebo elektrické vedenie. Tak ako pri rastlinách, tak aj pri kríkoch a stromoch je dôležité pripraviť si vhodnú pôdu s pridaním hnojiva alebo kompostu. To dodá vašej pôde živiny, ktoré zaistia rovnováhu medzi zadržiavaním vody a odvodňovaním, čo umožní prosperovať novo vysadeným drevinám.

Vysádzanie kríkov 

Bylinky 

Skrášlite si váš domov bylinkami. Na jeseň si ich presaďte do kvetináčov a umiestnite v blízkosti okna, keďže sa im darí na slnku. Počas tohto obdobia im vyhovuje teplota 10-15 stupňov Celzia. Udržujte im primeranú vlhkosť, ale neprelievajte ich. Čerstvé bylinky oceníte pri varení a príprave bylinných čajov počas chladných večerov.

Bylinky v kvetináči 

Ruže na jeseň 

Pýchou nejednej záhrady sú ruže. Pre zachovanie ich krásy a bohatosti kvetov počas nasledujúceho kvitnúceho obdobia, nezabudnite na jesenné zastrihávanie. Ošetrenie ruží pred zimným obdobím je dôležité, aby ste predišli hubovým chorobám. Jesenný rez je menej náročný ako jarný. Zväčša sa strihá nad štvrtým očkom a všetky výhonky sa strihajú na rovnakú výšku. Samozrejme je dôležité aby ste odrezali staré drevo, ktoré je vhodnou pôdou pre hubové choroby. 

Záver
Jesenné úkony udržia vašu záhradu v rovnováhe a pripravia ju na jarné obdobie. Venujte vašej záhrade dostatočnú pozornosť, očistite trávnik, udržujte výživnú pôdu, zužitkujte kompost, ošetrite dreviny prerezaním a predĺžte život bylinkám presadením do kvetináčov. Strávte slnečné jesenné dni aktívnym oddychom a skrášlite si svoje okolie.

Exotické rastliny: Ktoré pestovať v záhrade?

Dovolenkové destinácie nás očarujú nádhernými záhradami so záhonmi plných exotických rastlín. Prineste si aj vy domov kúsok takejto exotiky. Pestovanie exotických rastlín sa stane pýchou vášho dvora a vznešene oživí váš priestor. Ich farebné spestrenie a vône očarujúce zmysly vás budú obohacovať počas celej sezóny. Máte už v záhrade exotické rastliny? Vyskúšajte si ich pestovanie. Získajte tipy a informácie aké exotické rastliny si vybrať. 

Čo sú to exotické rastliny 

Kvety, rastliny a dreviny, ktoré pochádzajú z iného klimatického pásma alebo regiónu, ktoré je pre nich typické sú pre nás považované za exotické rastliny. Do našich domovov si ich zväčša chceme zaobstarať vďaka ich nevšednému vzhľadu, pestrofarebným kvetom, prenikavej vôni alebo zaujímavým tvarom a sfarbeniu listov. Keďže pochádzajú z inej klimatickej oblasti pre ich pestovanie sa vyžadujú špecifické podmienky, aby sa im darilo aj u nás. 

Aké exotické rastliny sú vhodné pre naše záhrady 

Odolnosť exotických rastlín je rôznorodá a mnohé z nich sú vhodné aj pre naše podnebie. Niektoré rastliny vám počas teplých dní obohatia terasu alebo záhony, avšak vyžadujú si zazimovanie počas chladného obdobia. Iné exotické rastliny sú mrazuvzdorné a pri ich pestovaní priamo v záhrade nemusíte mať obavy. 

Canna - sa do nášho pásma dostala až z Južnej Ameriky a je obľúbenou rastlinou pre jej atraktívny vzhľad. Má nádherné sfarbenie kvetov (červené, ružové, žlté, biele) a zaujímavé ozdobené listy. Mladú rastlinu je potrebné chrániť pre mrazom, preto je vhodné vysádzať ju až koncom mája. Začať s pestovaním môžete doma v kvetináči alebo v záhradnom skleníku či fóliovníku, vtedy jej vyhovuje teplé a kus tmavšie miesto. Vysádza sa do humóznej pôdy a na miesto, kde je chránená pred vetrom. V lete si vyžaduje hnojivo a pravidelnú vlahu. Na zimu ju uskladnite do suchej rašeliny pri teplote okolo 10° C.

Canna kvet 

Agáve – existujú rôzne druhy a pre naše podmienky je vhodné vybrať si mrazuvzdorné druhy, ktoré pochádzajú zo Severnej Ameriky. Agáve nemá rada veľkú vlhkosť a postačí ju zalievať raz za dva týždne. Pôda, do ktorej ju vysadíte musí byť dobre priepustná a nemala by zadržiavať vodu. Obľubuje prostredie na kamenistých svahoch a v skalkách. Hlavne, aby mala dostatočné slnko a bola chránená pred vetrom. 

Agáve v záhrade 

Vistéria - ak ste boli v Stredomorí, určite ste sa stretli s touto nádhernou popínavou rastlinou. Jej kvety pôsobia dojmom vodopádu obohacujúci priestor záhrady a ich vôňa opantá vaše zmysly. Krása vistérie vynikne na rôznych pergolách, dekoračných oblúkoch alebo stojanoch na popínavé rastliny a svojím pôvabom dokáže obohatiť každú pustú stenu.
Nepatrí medzi náročné rastliny a je mrazuvzdorná. Pri jej pestovaní použite záhradnú pôdu s kompostom, vyhnite sa veterným a suchým miestam a odvďačí sa vám. Korene vysádzajte šikmo od oporných stĺpov alebo steny múrov, aby boli osadené v predpripravenej pôde.

 Vistéria na pergole 

Anglická ruža  - prinesie do záhrady nádhernú vôňu, očarujúcu krásu a majestátnosť. Existuje mnoho druhou líšiacich sa svojou farbou, vzhľadom a nárokmi na okolie. Oproti našim ružiam sa  líšia matno zelenými listami a tenšími lupeňmi vytvárajúcimi decentný žiarivý efekt pri odraze slnka. Pestovať ich môžete v záhonoch s ďalšími rastlinami, ako živé ploty alebo popri múre.

 Anglická ruža kvet 

Bobkový list - je u nás známou prísadou na ochutenie rôznych jedál. Mnohí ho poznajú aj pod názvom Vavrínovec. Ideálne je umiestnenie v záhrade na priamom slnku a zároveň v závetrí. Jeho korene ochráňte a zamulčujte kôrou. Zväčša sa strihá dvakrát ročne, aby sa udržala jeho hustota. Ale samozrejme, ak ho potrebujete pri varení, odstrihnite si z neho. Pravidelne ho zalievajte, pôdu však nepremáčajte. Mladé dreviny zazimujte, staršie dokážu zniesť aj mrazy do -10° C. 

 Bobkový list v záhrade 

Strelícia kráľovská - táto exotická rastlina so zaujímavým kvetom, ktorý pripomína vtáka, pochádza z oblasti južnej Afriky. Jej kvet môže dorásť až do veľkosti 15 centimetrov. Pre pestovanie potrebuje Strelícia veľa slnka a tepla. Darí sa jej na južnej a juhozápadnej strane. Má rada dostatočnú vlhkosť, čím viac kvetov, tým viac vody, avšak s mierou, aby pôda nebola premočená. Rašelina je pre ňu ideálna na výsadbu. 

Ak ste sa rozhodli pestovať strelíciu zo semienka, jej prvé kvety sa objavia až po 3-5 rokoch. Vhodná je ako izbová rastlina, ale v teplých mesiacoch si s ňou môžete obohatiť vašu záhradnú terasu.

 Strelícia kvet

Vyvýšený záhon: Ako si ho vyrobiť a čo v ňom pestovať?

Čerstvá, doma vypestovaná zelenina, ovocie alebo bylinky majú nezameniteľnú chuť oproti kupovaným, to určite všetci uznáte. Ak nie ste zarytí záhradkári, ale napriek tomu snívate o pestovaní, vyvýšený záhon premení váš sen na skutočnosť. Nemáte veľkú záhradu? Nevadí, záhon si môžete umiestniť aj na balkón a vytvoriť si vlastný zeleninový raj. Poradíme vám, ako si ho vyrobiť a čím vyvýšený záhon naplniť. 

Ako si vyrobiť vyvýšený záhon? 

V tomto prípade je obrovská rozmanitosť základného materiálu. Máte možnosť si vybrať z rôznych materiálov ako drevo, palety, kameň, betón, tehly, plech alebo plast, a vytvoriť si záhon podľa vašej predstavy. Možno vám pri výstavbe domu zvýšil materiál, ktorý viete zužitkovať a vdýchnuť mu nový život. Najčastejšie sa však stretávame s dreveným záhonom, na ktorého výstavbu sa v článku zameriame. 

Práca s drevom nie je náročná a s jeho vzhľadom môžete vytvoriť prírodný a užitočný doplnok, ktorý dokonale zapadne do vášho priestoru. Ale nezabúdajte, že pri výstavbe vyvýšeného záhonu je dôležité venovať dostatočnú pozornosť umiestneniu. Je potrebné starostlivo zvážiť faktory, ako je dostupnosť slnečného svetla a priestoru. Správne umiestnený vyvýšený záhon môže poskytnúť ideálne podmienky pre rast rastlín a zabezpečiť ich zdravý a plodný vývoj. 

Výroba vyvýšeného záhona 

Príprava 

Drevo je citlivé na vlhkosť, a preto je dôležité správne ho ošetriť. Pred začatím montáže nezabudnite drevo natrieť prípravkom proti vlhkosti a škodcom. Takýmto spôsobom predĺžite jeho životnosť. 

Rozmery  

Tenké latky sa môžu zdeformovať po nasypaní zeminy, preto by dosky mali mať hrúbku aspoň 3-5 cm. Výšku záhonu si prispôsobte vašej postave, ideálne medzi 50-70 cm. Jeho šírka by mala byť 1 m a dĺžka môže byť akákoľvek, v závislosti od vašich možností. 

Umiestnenie 

Umiestnite záhon tak, aby ste mali k nemu prístup minimálne z 3 strán. Záhon podložte tehlami, čím predĺžite jeho životnosť. Aj keď je drevo ošetrené, pri priamom kontakte so zemou, začne časom práchnivieť.   

Pripravené miesto odporúčame vystlať hustým králičím pletivom, ktoré znemožní škodcom ohlodávať vašu úrodu. Nopová fólia zabráni prieniku vody a je vhodná na izoláciu záhonu z vnútornej strany. A hotovo, záhon máte postavený. 

 Umiestnenie vyvýšeného záhona

Čím naplniť vyvýšený záhon? 

Pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku je dôležité postupovať vrstvovo. V spodnej vrstve záhonu umiestnite hrubšie vetvy stromov alebo kríkov. Okrem toho, že pridajú štruktúru, slúžia aj na udržanie vody a vlhkosti v teplých letných dňoch. 

Nasledujúca vrstva by mala obsahovať trávu, mačinu, listy stromov, nevyzretý kompost alebo bio odpad. Tieto materiály sa postupne začnú rozkladať a poskytnú vašim plodinám dôležité živiny. Potom pridajte vrstvu zrelého kompostu a následne zeminu. Je možné ich premiešať vopred, aby sa živiny rovnomerne rozložili. Celková výška tejto zmesi by mala byť približne 30 až 40 centimetrov. 

Naplnenie vyvýšeného záhona

Takýto vrstvový systém vytvára optimálne prostredie pre rozklad organického materiálu a bohatú pôdu plnú živín, ktoré sú dôležité pre vaše plodiny.  

Čo pestovať vo vyvýšenom záhone? 

Vyvýšené záhony ponúkajú výhody pre pestovanie rôznych druhov rastlín a predstavujú skvelú voľbu pre záhradkárov bez ohľadu na veľkosť ich exteriéru. 

Zelenina 

Vyvýšené záhony sú ideálne pre pestovanie rôznych druhov zeleniny. Tu sú niektoré z vhodných možností: 

 • Paradajky: Paradajky dobre prosperujú vo vyvýšených záhonoch. Avšak, uistite sa, že záhon má dostatok slnečného svetla, pretože paradajky ho potrebujú pre svoj optimálny rast.
 • Paprika: Papriky sú ďalšou skvelou voľbou pre vyvýšený záhon. Môžete pestovať sladké papriky alebo aj pikantné odrody, v závislosti od vašich preferencií.
 • Cibuľa a cesnak: Tieto cibuľoviny sa dobre adaptujú na pestovanie vo vyvýšených záhonoch. Poskytujú skvelú chuť vašich jedál a môžete ich pestovať vo väčšom množstve, keďže sa ľahko udržiavajú.
 • Listová zelenina: Listová zelenina, ako špenát, kel, šalát a reďkovky, je ďalšou vynikajúcou voľbou pre vyvýšené záhony. Tieto rastliny majú plytkejšie korene a výbornú odolnosť voči chladu, čo z nich robí ideálnu zeleninu pre tento typ prostredia. 

Ovocie 

Aj keď niektoré ovocné stromy a kríky potrebujú väčší priestor na rast, niektoré menšie ovocné plodiny možno úspešne pestovať aj vo vyvýšených záhonoch. Napríklad: 

 • Jahody: Jahody majú plytký koreňový systém a sú skvelou voľbou pre vyvýšené záhony. Pestujte ich v záhradných nádobách alebo v záhonoch s hĺbkou aspoň 20 cm.
 • Maliny: Aj niektoré odrody malín, ako napríklad nízke plazivé odrody, môžete úspešne pestovať vo vyvýšených záhonoch. Venujte pozornosť najmä správnemu viazaniu a podpore rastliny.
 • Melóny: Skúste tiež pestovanie menších odrôd melónov. Výhodou je, že sa plody nebudú valiť po zemi, čo zabraňuje rozkladu a hnilobe. 

Bylinky 

Bylinky sú skvelým doplnkom do vyvýšených záhonov a dodajú vášmu jedlu vynikajúcu chuť a vôňu. Okrem toho majú bylinky skvelú schopnosť odradiť niektoré škodlivé hmyzy, čo je pre ostatné rastliny v záhone výhodou. 

 • Bazalka: Bazalka je skvelá bylinka pre vyvýšené záhony. Môžete si vybrať medzi rôznymi odrodami, ako je talianska bazalka, fialová bazalka alebo citrónová bazalka.
 • Mäta: Mäta je odolná bylinka, ktorá dobre rastie vo vyvýšených záhonoch. Môžete si ju vychutnať vo svojich nápojoch alebo ju pridať do rôznych jedál.
 • Petržlen a koriander: Tieto bylinky sa dajú ľahko pestovať vo vyvýšených záhonoch a dodávajú pokrmom skvelú chuť a vôňu.
 • Rozmarín a tymián: Rozmarín a tymián sú odolné bylinky, ktoré dobre rastú v slnečných a suchších podmienkach. Pestujte ich vo vyvýšených záhonoch s dobre priepustnou pôdou. 

Výhody vyvýšených záhonov 

 • Pohodlný prístup – k záhonu sa dostanete z každej strany, nemusíte sa k nemu veľmi zohýnať a vaša chrbtica netrpí
 • Plodiny sú chránené pred škodcami, vďaka použitému pletivu
 • Menšie množstvo buriny, keďže záhon je vyvýšený a ohraničený
 • Možné pestovanie aj na balkóne pretože veľkosť si viete prispôsobiť
 • Lepšia mikroklíma poskytne kvalitnejšiu úrodu
 • Vo vyvýšenom záhone môžete pestovať takmer čokoľvek napríklad.: uhorky, reďkovky, jahody alebo bylinky. Na tie vám môže tiež skvele poslúžiť aj záhradný kvetináč a v záhone vám ostane viac miesta na iné plodiny. 

 Výhody vyvýšeného záhona

Nevýhody vyvýšených záhonov 

 • V teplých dňoch si záhon vyžaduje pravidelnejšie zavlažovanie, čo viete jednoducho vyriešiť záhradnou hadicou
 • Vstupné náklady, avšak nie sú veľmi vysoké a viete si pomôcť aj materiálom, ktorý máte na dvore
 • Renovácia, ale aj tá je nutná iba raz za niekoľko rokov ak ste na začiatku výstavby venovali ošetreniu materiálu dostatočnú pozornosť 

Pár inšpirácií pre vás 

Inšpirácie vyvýšený záhon

Starostlivosť o trávnik po zime: Pripravte ho na novú sezónu

Krásny zelený, takzvaný americký alebo futbalový trávnik už dávno nie je nič výnimočné ani v našich končinách. Stal sa neoddeliteľnou súčasťou našej záhrady. Radi po ňom beháme na boso, hráme sa rôzne hry alebo na ňom len tak oddychujeme. Svieži povrch nádherne dopĺňa exteriér domu a kvety naokolo krásne vyniknú. Avšak pekne upravený a zdravý trávnik si vyžaduje určité ošetrenia, a to najmä po zime. O tom, aká je správna starostlivosť o trávnik po zimnom období a ako ho prebrať k životu a pripraviť na novú sezónu vám článku krok po kroku vysvetlíme. 

Čistenie trávnika 

Údržba trávnika po zime je veľmi dôležitá. Keďže oddychoval, potrebuje doplniť živiny a upraviť vzhľad. Aby bol atraktívny, krásne zelený a zdravý, prvá vec, ktorú je potrebné spraviť v novej jarnej sezóne je vyčistiť ho. Znehodnocujú ho nánosy lístia, vetvičiek, buriny a plevelu. Musia byť odstránené aj ich korene, aby sa vám ďalej nerozmnožovali. Záhradné vozíky alebo fúriky, vám určite budú dobrým pomocníkom na ich zber a prevoz. Starostlivosť o trávnik je dôležitá, pretože nečistoty môžu uviaznuť vo vašej kosačke a taktiež zabraňujú absorpcii hnojivám. Zhrabávanie napomáha správnemu prúdeniu vzduchu v pôde a preberá váš trávnik k životu do novej sezóny.

 Čistenie - fúrik a hrable 

Hnojenie trávnika 

Pre trávnik je veľmi dôležité, aby ostal zelený, hlavne na jar a tým pádom aj počas celej sezóny. Keď je trávnik prečistený, prehnojte ho pomocou kvalitného hnojiva. Doprajte pôde novú jarnú vitalitu. Väčšinou je trávu potrebné obohatiť o dusík, ktorý podporuje rast. Alebo o fosfor, ten sa zas stará o rast a vývoj koreňov. Poprípade draslík, ktorý je zodpovedný za odolnosť voči chorobám. Pokyny výrobcu si dôkladne prečítajte, aby ste použili správny pomer a dosiahli optimálny výsledok. Na aplikáciu hnojív sa používajú dva hlavné nástroje: rozmetadlá trávnika na pevné hnojivá alebo postrekovače trávnika na tekuté hnojivá. 

 Rozmetač hnojiva 

Kosenie trávnika  

Vaša starostlivosť o trávnik pokračuje postupným kosením trávnika. V oblasti s chladnejšou klímou by sa malo prvé kosenie vykonávať v apríli alebo v máji, zatiaľ čo v oblastiach s teplejšou klímou by malo byť vykonané skôr, teda v marci. Vtedy, keď už pôda nie je zamrznutá a jarné mrazy už nie sú vôbec očakávané. Uistite sa, že nastavenia akumulátora a nožov sú správne, aby ste dosiahli čo najlepší výsledok. Nezabudnite tiež urobiť upravenia na okrajoch trávnika, ktoré môžu dodať krajší vzhľad. Trávu nenechajte veľmi vyrásť, pretože sa môže spomaliť rast koreňov. Lepšie je, ak trávu budete kosiť každých päť dní a udržiavať ju vo výške cca 5-10 cm. Takto sa váš trávnik stane hustejší a zdravší.  

Prevzdušnenie trávnika 

Po zime sa zamrznutá pôda opäť prebrala k životu a treba jej dopriať ďalšie ošetrenie. Určite sa vám odvďačí, ak ju prevzdušníte. Týmto spôsobom úpravy trávnika z neho odstraňujete drobné nečistoty, ktoré uvoľňujú pôdu a umožní tak kyslíku, vode a živinám dostať sa hlbšie ku koreňom. Trávnik je vhodné prevzdušniť nie len na začiatku sezóny, ale aj na jeseň, aby sme mu dodali novú energiu. Napomôžu vám k tomu valce na trávnik, prevzdušňovacie hrable alebo ručné vertikulátory.

 Valec na trávnik 

Zalievanie trávnika 

Na zavŕšenie údržby trávnika po zime je dôležité jeho zavlažovanie. Nezabudnite, že množstvo by malo byť určené počasím a typom trávnika. Prospešné pre trávnik je hĺbkovejšie a striedmejšie zalievanie. Tým pádom aj korene, ktoré sa zarývajú hlbšie do pôdy stanú odolnejšími. A práve oni sú zodpovedné za vitalitu vášho trávnika. Takéto pravidelné zavlažovanie vám zabezpečí záhradná hadica alebo si zaobstarajte zavlažovače pre väčšiu pohodlnosť.

 Zavlažovač na trávnik 

V nadchádzajúcej jarnej sezóne nezabudnite na všetky spomínané kroky, ktoré vám pomôžu váš trávnik udržať zdravý a zelený. Ako sme vám poradili, precízne vyčistenie, kvalitné hnojenie, správne kosenie, neodmysliteľné prevzdušnenie a samozrejme dostatočné a pravidelné zavlažovanie sú dôležité kroky pre starostlivosť o trávnik. Ak ich nepodceníte, určite sa vám trávnik odvďačí svojou sýtou a sviežou farbou. 

Čo je pergola a prečo ju potrebujete vo vašej záhrade?

Máte alebo práve staviate rodinný dom so záhradkou? V tom prípade by ste určite mali venovať pozornosť skvelému vynálezu s názvom pergola. Prečítajte si všetko o jej výhodách a užitočných vlastnostiach. 

Na to, aby ste si užili svoju záhradu, často veľa nepotrebujete. Len trávu, slnko a trochu voľného času. S pomocou záhradného nábytku, doplnkov a ďalších vychytávok však dokážete využiť jej potenciál skutočne naplno. Ak navyše máte v pláne využívať záhradu aj mimo hlavnej sezóny, určite sa vám zíde niekoľko vylepšení. 

Jedným z nich môže byť práve záhradná pergola, ktorú dnes nájdete na trhu v mnohých prevedeniach. Ide o jednoduchú a ľahkú strešnú konštrukciu, ktorá býva umiestnená tesne pri stene domu, garáže či terasy. Nejde teda o voľne stojacu konštrukciu – tú nazývame altánkom. Pergola plní niekoľko užitočných funkcií:

 Kovová pergola 

Praktická funkcia 

Keď ide o záhradu, praktickosti nikdy nie je dosť. Pergola vám umožní používať záhradu väčšinu mesiacov v roku. Ochráni vás pred nepriazňami počasia, napríklad vetrom, dažďom, snehom či krúpami. Posedávanie na terase si tak vďaka nej môžete užívať oveľa dlhšie než len do polovice septembra a ani drobný dážď pre vás nebude problém. V dnešnej dobe sa už pergoly vyrábajú z materiálov, ktoré navyše poskytujú aj UV ochranu, teda vás čiastočne chránia pred škodlivým ultrafialovým žiarením zo slnka. Poskytnú vám tiež trochu príjemného chládku počas horúcich dní bez toho, aby vašu terasu úplne zatienili.  

Estetická funkcia  

Popri praktických vlastnostiach plní pergola aj tie estetické. Vďaka modernému dizajnu a minimalistickej konštrukcii ide o veľmi elegantné a oku lahodiace riešenie. Hliníkové pergoly sa hodia najmä pre domy v modernom súčasnom dizajne. Konštrukcie pôsobia vzdušne a opticky nezaťažujú záhradu. Samozrejme, nájdu sa aj priaznivci tradičných drevených pergol, ktoré pôsobia robustnejšie či rustikálnejšie. Ak nie sú kombinované s polykarbonátom, neposkytujú takú ochranu pred dažďom ani slnkom a sú naozaj viac estetickým doplnkom.

 Pergola pri dome 

Vyberte si z našej ponuky 

V našom e-shope ponúkame niekoľko modelov z hliníkových profilov v kombinácii s priehľadným polykarbonátom. Celá konštrukcia váži len pár desiatok kíl a je preto pomerne ľahká, no napriek tomu je odolná a trvácna. Takáto pergola je tiež veľmi bezúdržbová a ľahko sa čistí. Šikmá strecha s odkvapom zabezpečuje jednoduché odtekanie vody a bráni zadržiavaniu nečistôt. A čo viac? Zostavenie hliníkovej pergoly je jednoduché a s trochou šikovnosti to zvládnete úplne sami.

Ako ste sa mohli presvedčiť, záhradná pergola vám prinesie množstvo úžitku za pomerne nízku cenu už od približne 700 EUR. Ak však hľadáte ešte lacnejšie a jednoduchšie riešenie, venujte pozornosť aj hliníkovým markízam s rolovacou plachtovou strieškou.

Ako funguje solárna sprcha? Skvelý eko pomocník do vašej záhrady

Chcete predĺžiť čistotu vody vo vašom bazéne, príjemne sa v lete osviežiť alebo ušetriť na ohreve vody? V tom prípade by ste si mali zaobstarať solárnu sprchu. Uvidíte, že sa z nej rýchlo stane váš praktický pomocník.  

Solárna sprcha je pomerne lacným a ekologickým záhradným doplnkom, ktorý sa vám odvďačí skvelou službou počas letnej sezóny. Pozrite sa, aké sú jej najväčšie výhody: 

Čistota bazéna 

Ak vlastníte bazén, určite viete, že jednou z najdrahších položiek je práve voda, v ktorej sa kúpete. Udržať ju čistú si vyžaduje určité znalosti a pomôcky, o ktorých si môžete prečítať viac v našom staršom článku. Pomôcť vám však môže aj záhradná sprcha, ktorou zo seba pred vstupom do bazéna zmyjete zvyšky kozmetických produktov, prachu a mastnoty. Postaráte sa tak o to, že tieto neželané častice neskončia vo vašom bazéne.  

Letné osvieženie 

Nemáte bazén? Nevadí. Záhradná sprcha pre vás môže byť príjemnou a lacnou náhradou. Po ťažkej práci na záhrade, po opaľovaní alebo len počas horúceho letného dňa sa v nej môžete kedykoľvek osviežiť a dopriať si tak malý záhradný wellness. Sami určite viete, že človek sa na záhrade zapotí raz dva a solárna sprcha po ruke tak vie byť skvelým pomocníkom. Využijete ju od jari až do jesene, teda počas celej záhradnej sezóny. 

Teplá voda grátis 

Vďaka solárnemu ohrevu získate so záhradnou sprchou teplú vodu zadarmo bez použitia elektrickej energie. Nezaplatíte tak ani cent navyše a poďakuje sa vám aj životné prostredie. Na sprchovanie môžete použiť horúcu aj vlažnú vodu. Väčšina spŕch umožňuje teplotu vody regulovať pomocou klasickej zmiešavacej pákovej batérie, podobne ako doma v kúpeľni. Nemusíte sa tak báť, že by bola teplota príliš horúca či naopak studená.  

Ako vlastne solárna sprcha funguje? 

Ako sme už spomenuli, solárna sprcha funguje na jednoduchom princípe solárnej energie. Obsahuje zásobník, v ktorom sa voda pôsobením slnka postupne ohrieva. Ohrev podporuje použitý materiál a čierna farba zásobníka. Najvyššia dosiahnutá teplota vody je bežne až okolo 60 °C, čo je naozaj už pomerne horúca voda. Všetko, čo k tomu potrebujete, je vybrať si vhodný model záhradnej sprchy a pripojiť ju na zdroj vody alebo na záhradnú hadicu, ktorou naplníte nádrž sprchy. 

 Záhradná solárna sprcha 

Na trhu dnes nájdete množstvo modelov solárnych spŕch, či už pevných alebo prenosných modelov. Kvalitnú sprchu kúpite za cenu už okolo 100 eur. Vyberte si z našej ponuky a v prípade potreby sa s nami neváhajte poradiť pri výbere. Prajeme vám príjemne osviežujúce chvíle strávené na vašej záhrade. 

Tipy, ako jednoducho vyčistiť kalnú či zelenú vodu v bazéne

Zakalená, páchnuca či netypicky sfarbená voda v bazéne nie je ani lákavá, ani prospešná pre naše zdravie. Ak na svojej záhrade bojujete práve s týmto problémom, poradíme vám, ako ho účinne vyriešiť.  

Kto by si nechcel užívať leto relaxovaním vo vlastnom bazéne? Kúpa bazéna dnes už nemusí byť nákladnou záležitosťou a v prípade, že nemáte veľmi vysoké nároky, bazén môžete mať už za pár desiatok eur. Oveľa nákladnejšia však môže byť jeho samotná prevádzka. Voda už dnes nestojí pár korún a na napustenie bazéna jej budete potrebovať naozaj veľa. Aj preto sa oplatí udržať ju čistú čo najdlhšie. 

Čo vám k čistote pomôže? Kvalitná bazénová filtrácia, bazénová chémia, pomôcky na mechanické čistenie a ďalšie vychytávky, ktoré vám prezradíme. Váš bazén si vyžaduje pravidelnú opateru, ktorú sa neoplatí zanedbávať. Odmenou vám inak nebude príjemne osviežujúce kúpanie, ale zapáchajúca a nevábne pôsobiaca voda, ktorá bude lákať nanajvýš tak vášho psíka.  

 Špinavé steny bazéna

Základ čistoty  

Absolútnym základom hygienického kúpania je, aby bol váš bazén čistý ešte pred jeho napustením. Ak ste si zaobstarali nový, nemáte veľmi čo riešiť. Ak ho však už máte zopár sezón, bude potrebné dôkladne vyčistenie po sezóne alebo pred sezónou (závisí od typu bazénu a uskladnenia). Je potrebné odstrániť vápenaté usadeniny, mastnotu a hrubé nečistoty. Následne použite bazénový čistiaci prostriedok a kefu, ktorá nepoškriabe jeho dno a steny. Všetko dôkladne zmyte pomocou hadice a vody. Voilà, váš bazén je pripravený.  

pH vody 

Bazén bez vody je ako váza bez kvetov, preto môžete pokračovať jeho naplnením. Ak pritom používate vodu zo studne či prírodného zdroja, budete potrebovať upraviť chemické zloženie a pH vody. To zabráni tvorbe nadbytočných usadenín vo vode a na povrchu bazéna. Vhodné je preto zmerať kyslosť pomocou pH metra či testovacích papierikov a upraviť ho pridaním kyslého či zásaditého prípravku (pH plus / pH mínus). Ideálne pH bazénovej vody je v rozmedzí 7,0 až 7,4 (niekedy sa uvádza aj väčšie rozmedzie 6,8 až 7,6).  

Pri vyššej hodnote pH ako 7,4 dochádza k tvorbe vápenatých usadenín a znižovaniu účinnosti chlóru. Indikátorom je často mliečne sfarbená voda. Pri nižšej hodnote pH ako 7,0 zas môže dochádzať ku korózii kovových častí bazéna a poškodzovaniu povrchu. Obe výchylky od ideálneho pH tiež spôsobujú podráždenie, či už pokožky alebo očí. Je preto na mieste pravidelne tieto hodnoty kontrolovať, a to ideálne aspoň raz do týždňa. 

Prípravky na čistenie bazéna 

Čistota a dezinfekcia vody 

Dlhodobo čistú a kvalitnú vodu tiež docielite pridaním chlórových tabliet. Zabezpečia  dezinfekciu vody a zabránia tvorbe rias a baktérií. Ich indikátorom často býva zelená, hnedá či zapáchajúca voda. Pri použití chlóru si vždy dôkladne prečítajte dávkovanie a nepreháňajte to s ním. Jeho prebytok totiž môže spôsobiť vysušenie a podráždenie očí a pokožky. Ak sa chcete chlóru vyhnúť úplne, napríklad kvôli citlivosti, alternatívou môžu byť bezchlórové prípravky na báze aktívneho kyslíka či algicídnych látok (proti vzniku rias). Užitočnými prostriedkami sú aj tzv. prejasňovače vody, ktoré zabezpečia vločkovanie nečistôt a ich jednoduchšie odstránenie.  

Filtrácia vody 

Ak máte len nafukovací či detský bazén, možno ste sa rozhodli zaobísť bez bazénovej filtrácie. Pripravte sa však na pravidelnú výmenu vody a jej rýchle znečistenie. Len s pomocou filtrácie docielite naozaj dlhodobo čistú vodu a ušetríte tiež na prevádzke bazéna. Štandardným typom je už dnes piesková filtrácia, ktorá dokáže vďaka jemným zrnkám piesku zachytiť aj drobné nečistoty. Menej kvalitným typom je kartušová filtrácia s filtračnou vložkou, ktorá je síce lacnejším riešením, no dokáže zachytiť len hrubšie nečistoty.  

 Špinavá voda v bazéne

Mechanická údržba 

Každá záhrada skrýva mnoho zdrojov znečistenia. Sú nimi akékoľvek rastliny, najmä stromy, z ktorých opadáva lístie či ihličie. Netreba zabúdať na hlinu, prach, hmyz, ale tiež vlasy či chlpy domácich miláčikov. To všetko spôsobuje mechanické znečistenie vody. Nevyhnutné je preto pravidelné čistenie, a to na povrchu aj dne bazéna. Vodnú hladinu najlepšie očistíte pomocou bazénovej sieťky/sitka. Dôkladnú očistu dna zas docielite použitím bazénového vysávača.  

S udržaním čistoty vám môžu pomôcť aj ďalšie vychytávky. Jednou z nich je napríklad tzv. skimmer. Ide o zbernú nádobku, ktorá zhromažďuje nečistoty z vodnej hladiny a zabraňuje tak ich klesnutiu ku dnu. Inštalácia záhradnej sprchy so solárnym systémom zase zabezpečí, že pred vstupom do bazéna zmyjete prípadné zvyšky odumretej kože, mastnoty a kozmetických produktov, ktoré by mohli vodu znečistiť. Netreba zabúdať tiež na prekrytie bazéna, ktoré ho v čase nepoužívania ochráni pred popadaným lístím či hmyzom.   

Veríme, že si zvyšok leta vychutnáte naplno a s priezračne čistou vodou vo vašom bazéne. 

Ochrana pred slnkom: 5 tipov, ako sa na záhrade chrániť pred UV žiarením

Leto je v plnom prúde a my si tak môžeme konečne užívať slnečné chvíle na našich terasách a záhradách. Netreba však pritom zabúdať na riziká UV žiarenia a dostatočne sa pred ním chrániť. Vysvetlíme vám, prečo je to také dôležité, a poradíme, akú ochranu zvoliť.  

Existuje niečo lepšie, ako môcť tráviť leto na slnečnej záhradke či terase? Určite nám dáte za pravdu keď povieme, že nám dokážu horúce mesiace neskutočne spríjemniť a niekedy nahradiť aj dovolenku pri mori. Rovnako ako pri nej, ani pri pobyte na záhrade by sme určite nemali zabúdať na slnečnú ochranu.  

Prečo by sme sa mali chrániť pred slnkom? 

Bez slnka by sme na Zemi jednoducho neprežili a vďačíme mu za mnoho úžasných vecí. Pomáha nám napríklad syntetizovať vitamín D, prospieva našej psychike, prináša svetlo a teplo do našich domov či umožňuje rast našich rastlín. Okrem prospešných účinkov na náš život a zdravie nám však prináša aj niekoľko rizík.  

UV žiarenie a jeho účinky 

UV alebo aj ultrafialové žiarenie je časť elektromagnetického spektra, ktorú voľným okom nevidíme. Podľa vlnovej dĺžky ho delíme na UVA, UVB a UVC žiarenie, pričom tým najnebezpečnejším je UV-B žiarenie. Pozitívne účinky UV žiarenia sa využívajú napríklad v medicíne vo forme tzv. umelého horského slnka, ktoré pomáha pri liečbe rán, kožných problémov či osteoporózy. V ľudskom tele pomáha najmä pri syntéze vitamínov D2 a D3.  

Na to, aby si telo vytvorilo dostatok týchto vitamínov, nám stačí len pár desiatok minút denne na slnku. Ak sa však UV žiareniu vystavíme nadmerne, prináša to negatívne účinky najmä pre našu kožu, ktorej hrozí rýchlejšie starnutie, pigmentácia, spálenie či v najhoršom prípade rakovina. Škodí tiež našim očiam a oslabuje náš imunitný systém. Preto je dôležité sa pred UV žiarením chrániť.  

Akú slnečnú ochranu zvoliť?  

Pri voľbe správnej ochrany treba prihliadať aj na fototyp vašej pokožky. Čím svetlejší typ máte, tým citlivejšie budete na slnečné žiarenie reagovať. Ľudia s najsvetlejšou pokožkou (typicky s pehami, svetlými očami a ryšavými vlasmi) by nemali svoju pokožku vystavovať slnku bez ochrany dlhšie ako 5 až 10 minút. Naopak ľudia s tmavšou pokožkou (typický stredomorský typ s tmavými očami a vlasmi) si môžu pobyt na slnku predĺžiť bez pocítenia negatívnych účinkov.  

Ako sa na záhrade chrániť pred slnkom? 

Prístrešky a slnečníky 

Keď ide o pobyt na balkóne či záhrade, skvelou ochranou je vytvorenie tienistých miest, ktoré vám v lete poskytnú príjemný chládok. Vytvoriť ich môžete prírodným spôsobom tak, že v záhrade vysadíte stromy či väčšie kríky. Na to, kým dosiahnu správne rozmery, si však asi budete musieť počkať. Našťastie to ide aj rýchlejšie, a to pomocou altánkov, pergol, markíz a slnečníkov. V našej ponuke nájdete široký výber prístreškov rôznych druhov, veľkostí, materiálov či dizajnov, z ktorých si určite vyberiete. 

 Ochrana proti slnku na terase

Opaľovacie krémy 

Jednou z najdôležitejších foriem ochrany je krém s UV faktorom. Dermatológia sa zhodujú na tom, že jeho použitie je žiadané nielen v letných mesiacoch, ale počas celého roka. Vybrať si môžete krém s chemickými alebo minerálnymi filtrami. Chemické filtre sú látky, ktoré sa vstrebávajú do pokožky, kde premieňajú UV žiarenie na teplo. Minerálne filtre sa naopak nevstrebávajú, ale vytvárajú na pokožke film, ktorý UV žiarenie odráža.  

Vyberajte si taký opaľovací krém, ktorý chráni pred UVA aj UVB žiarením a poskytuje dostatočnú ochranu, ideálne aspoň so SPF 30, ešte lepšie SPF 50. Forma, akú zvolíte, je na vašich preferenciách. Nezabudnite však, že aplikáciu krému treba pri dlhšom pobytu na slnku či pobyte vo vode opakovať, a že UV žiarenie na nás pôsobí aj vtedy, keď sme v chládku alebo v interiéri. 

 Aplikácia opalovacieho krému 

Ochrana hlavy a očí 

Pri pobyte na slnku je kľúčová aj ďalšia ochrana, a to ochrana hlavy a očí. Rôzne typy klobúkov a šiltoviek poskytnú našej hlave a tvári príjemný tieň. Chránia nás tak pred prehriatím, ale tiež poškodením vlasov či pokožky tváre UV žiarením. Kvalitné okuliare so slnečnou ochranou zas chránia náš zrak pred poškodením slnkom a zároveň predchádzajú vzniku mimických vrások. Vašu pokožku môžete tiež chrániť vhodným odevom, napríklad ľahkou košeľou či ešte lepšie, špeciálnym oblečením s UV ochranou.  

Správne načasovanie 

Aj pri použití ochranných prostriedkov by ste sa nemali slnku vystavovať v čase, kedy je najsilnejšie, teda v poludnajších hodinách. Plánujte si preto prácu v záhrade či relaxačné aktivity ráno či popoludní, kedy je žiarenie menej intenzívne a UV index je nízky. UV index udáva množstvo UV žiarenia na určitom mieste v určitý čas. Bezpečný pobyt na slnku bez ochrany je pri UV indexe 0 až 2, čo je prakticky len v ranných, večerných a nočných hodinách. Jeho predpoveď a priebeh môžete na meteorologických portáloch, napríklad SHMU.  

So správnou ochranou bude váš pobyt v záhradke či na terase ešte bezpečnejší, príjemnejší a prospešnejší pre vaše zdravie.