Starostlivosť o trávnik po zime: Pripravte ho na novú sezónu

Krásny zelený, takzvaný americký alebo futbalový trávnik už dávno nie je nič výnimočné ani v našich končinách. Stal sa neoddeliteľnou súčasťou našej záhrady. Radi po ňom beháme na boso, hráme sa rôzne hry alebo na ňom len tak oddychujeme. Svieži povrch nádherne dopĺňa exteriér domu a kvety naokolo krásne vyniknú. Avšak pekne upravený a zdravý trávnik si vyžaduje určité ošetrenia, a to najmä po zime. O tom, aká je správna starostlivosť o trávnik po zimnom období a ako ho prebrať k životu a pripraviť na novú sezónu vám článku krok po kroku vysvetlíme. 

Čistenie trávnika 

Údržba trávnika po zime je veľmi dôležitá. Keďže oddychoval, potrebuje doplniť živiny a upraviť vzhľad. Aby bol atraktívny, krásne zelený a zdravý, prvá vec, ktorú je potrebné spraviť v novej jarnej sezóne je vyčistiť ho. Znehodnocujú ho nánosy lístia, vetvičiek, buriny a plevelu. Musia byť odstránené aj ich korene, aby sa vám ďalej nerozmnožovali. Záhradné vozíky alebo fúriky, vám určite budú dobrým pomocníkom na ich zber a prevoz. Starostlivosť o trávnik je dôležitá, pretože nečistoty môžu uviaznuť vo vašej kosačke a taktiež zabraňujú absorpcii hnojivám. Zhrabávanie napomáha správnemu prúdeniu vzduchu v pôde a preberá váš trávnik k životu do novej sezóny.

 Čistenie - fúrik a hrable 

Hnojenie trávnika 

Pre trávnik je veľmi dôležité, aby ostal zelený, hlavne na jar a tým pádom aj počas celej sezóny. Keď je trávnik prečistený, prehnojte ho pomocou kvalitného hnojiva. Doprajte pôde novú jarnú vitalitu. Väčšinou je trávu potrebné obohatiť o dusík, ktorý podporuje rast. Alebo o fosfor, ten sa zas stará o rast a vývoj koreňov. Poprípade draslík, ktorý je zodpovedný za odolnosť voči chorobám. Pokyny výrobcu si dôkladne prečítajte, aby ste použili správny pomer a dosiahli optimálny výsledok. Na aplikáciu hnojív sa používajú dva hlavné nástroje: rozmetadlá trávnika na pevné hnojivá alebo postrekovače trávnika na tekuté hnojivá. 

 Rozmetač hnojiva 

Kosenie trávnika  

Vaša starostlivosť o trávnik pokračuje postupným kosením trávnika. V oblasti s chladnejšou klímou by sa malo prvé kosenie vykonávať v apríli alebo v máji, zatiaľ čo v oblastiach s teplejšou klímou by malo byť vykonané skôr, teda v marci. Vtedy, keď už pôda nie je zamrznutá a jarné mrazy už nie sú vôbec očakávané. Uistite sa, že nastavenia akumulátora a nožov sú správne, aby ste dosiahli čo najlepší výsledok. Nezabudnite tiež urobiť upravenia na okrajoch trávnika, ktoré môžu dodať krajší vzhľad. Trávu nenechajte veľmi vyrásť, pretože sa môže spomaliť rast koreňov. Lepšie je, ak trávu budete kosiť každých päť dní a udržiavať ju vo výške cca 5-10 cm. Takto sa váš trávnik stane hustejší a zdravší.  

Prevzdušnenie trávnika 

Po zime sa zamrznutá pôda opäť prebrala k životu a treba jej dopriať ďalšie ošetrenie. Určite sa vám odvďačí, ak ju prevzdušníte. Týmto spôsobom úpravy trávnika z neho odstraňujete drobné nečistoty, ktoré uvoľňujú pôdu a umožní tak kyslíku, vode a živinám dostať sa hlbšie ku koreňom. Trávnik je vhodné prevzdušniť nie len na začiatku sezóny, ale aj na jeseň, aby sme mu dodali novú energiu. Napomôžu vám k tomu valce na trávnik, prevzdušňovacie hrable alebo ručné vertikulátory.

 Valec na trávnik 

Zalievanie trávnika 

Na zavŕšenie údržby trávnika po zime je dôležité jeho zavlažovanie. Nezabudnite, že množstvo by malo byť určené počasím a typom trávnika. Prospešné pre trávnik je hĺbkovejšie a striedmejšie zalievanie. Tým pádom aj korene, ktoré sa zarývajú hlbšie do pôdy stanú odolnejšími. A práve oni sú zodpovedné za vitalitu vášho trávnika. Takéto pravidelné zavlažovanie vám zabezpečí záhradná hadica alebo si zaobstarajte zavlažovače pre väčšiu pohodlnosť.

 Zavlažovač na trávnik 

V nadchádzajúcej jarnej sezóne nezabudnite na všetky spomínané kroky, ktoré vám pomôžu váš trávnik udržať zdravý a zelený. Ako sme vám poradili, precízne vyčistenie, kvalitné hnojenie, správne kosenie, neodmysliteľné prevzdušnenie a samozrejme dostatočné a pravidelné zavlažovanie sú dôležité kroky pre starostlivosť o trávnik. Ak ich nepodceníte, určite sa vám trávnik odvďačí svojou sýtou a sviežou farbou.