Ako si užiť záhradu v zime

Nastal čas kedy bežné záhradné práce ustúpili snehu a chladu. Napriek tomu, záhrada stále ponúka možnosti zábavy a tvorivosti. Objavte s nami spôsobov, ako si užiť zimnú záhradu a zmeniť exteriér na miesto radosti a pôžitku. Prinášame vám zopár inšpirácií ako si záhradu v zime vychutnať. 

Rozžiarte svetielka v záhrade 

Slnko začalo oveľa skorej zapadať a príjemné záhradné osvetlenie vám dopraje užiť si výhľad aj v týchto tmavých dňoch. Solárne osvetlenie môžete umiestniť pri záhradných cestičkách alebo pri záhradnom posedení. Drobnými reťazovými svetielkami skrášlite stromčeky, či samotný dom a vytvorte si príjemnú sviatočnú atmosféru.  Podvečer založte oheň na záhradnom ohnisku, zabaľte sa do deky. Zoberte si čaj alebo iný obľúbený horúci nápoj a vychutnajte si pohľad na rozpálený oheň. 

Vytvorte si zimné dekorácie 

Halúzky, konáriky, vetvičky ihličnanu, šišky to sú všetko veci ktoré nájdete u vás v záhrade. Vyrobte si veniec alebo ikebanu. Taktiež môžete vetvičky osadiť a nedekorovať do kvetináča. Ozdobte si dvere, okná aj terasu a skrášlite si svoje okolie. 

Vianočné dekorácie 

Dodajte farbu záhrade 

Farebné kvetináče spestria každé okolie. Nemusíte nakupovať nové, pohľadajte staršie roky nepoužité a prefarbite si ich. Obohaťte ich rastlinami, ktoré zvládnu aj zimné počasie.
Čemerica – nájdete ju v rôznych farbách fialová, bordová, ružová, žltá alebo biela. Patrí k trvalkám a dokáže zvládnuť aj tuhú zimu
Kalina voňavá -  jej drobné kvety pôsobia ako perly a ako názov napovedá aj krásne vonia. Kvitnúť začína v zime a vydrží až do jari. Pri -10⁰C kvety omŕzajú ale akonáhle sa oteplí, opäť rozkvitnú. 

Prilákajte zvieratká 

V garáži alebo dielni nájdite zopár kúskov dreva, ktoré vám poslúžia na zostrojenie vtáčej búdku a vráťte sa spolu s deťmi do detských čias, keď ste aj vy s otcom, či dedkom postavili tú prvú. Potešte sa spoločnými chvíľami s rodinou. Vtáčiky vám budú taktiež vďačné za poskytnuté útočisko a dostatok potravy. 

Vtáčia búdka 

Urobte si malú údržbu 

Počas záhradnej sezóny oceníte, že všetko náradie nájdete na svojom mieste. Teraz je ten správny čas urobiť si poriadok. Nože na kosačku a záhradné náradie si očistite a nabrúste. Úložná skriňa vám poslúži ako vhodný organizér na rôzne náradie, záhradnícke hnojivá alebo prípravky do bazéna.
Dostatočná starostlivosť udrží vaše záhradné vybavenie v dobrom stave. Takto predĺžite jeho životnosť a uľahčíte si prípravu na nadchádzajúcu sezónu, keď sa zase vrátite k pravidelným záhradným aktivitám. 

Dielňa so záhradným náradím 

Prerezávanie kríkov a stromov 

V zime práca v záhrade upadá, ale stále môžete byť aktívni a zbaviť sa starých konárov ovocných a okrasných stromov, listnatých kríkov a viniča. Prerezávaním znížite riziko šírenia chorôb, formujete a omladzujete strom a zlepšujete priepustnosť svetla a vzduchu. Okrem toho chráňte slabšie dreviny pred tuhým mrazom a poškodením obalením slamou alebo suchým lístím. 

Relax počas zimy 

Zimné obdobie prináša so sebou jedinečnú príležitosť relaxovať a užívať si teplé wellness zážitky. Vzduch je chladný, ale vírivka s horúcou bublinkujúcou vodou vám ponúka útočisko pre vaše telo a myseľ. Je to miesto, kde sa môžete ponoriť do pokoja a relaxu, vychutnať si momenty oddychu vo dvojici alebo v spoločnosti vašich blízkych.

Vírivka v zimnej záhrade 

Varte vonku 

Čo by to bola za zima bez chutnej kapustnice, ktorej vôňou prilákate všetkých susedov. Varenie kapustnice je predsa tradícia, ktorá nás spája a pridáva do zimných dní pocit útulnosti a radosti. Alebo chuť čerstvo opečenej klobásy na grile, či lahodnej cigánskej pečienky v žemli, s kúskom horčice a opraženou cibuľkou, je určite lákadlom pre chuťové poháriky počas týchto chladných dní.

Tanier s kapustnicou 

Záver
Záhrada v zime môže byť úžasným miestom plným pekných a nezabudnuteľných zážitkov. Veríme, že sme vás inšpirovali, ako si túto sezónu vychutnať. Napriek chladu a skorému západu slnka môžete svoju záhradu oživiť a vytvoriť si v nej príjemné a relaxačné prostredie. Užívajte si spoločne rôznorodé možnosti.