Tipy, ako jednoducho vyčistiť kalnú či zelenú vodu v bazéne

Zakalená, páchnuca či netypicky sfarbená voda v bazéne nie je ani lákavá, ani prospešná pre naše zdravie. Ak na svojej záhrade bojujete práve s týmto problémom, poradíme vám, ako ho účinne vyriešiť.  

Kto by si nechcel užívať leto relaxovaním vo vlastnom bazéne? Kúpa bazéna dnes už nemusí byť nákladnou záležitosťou a v prípade, že nemáte veľmi vysoké nároky, bazén môžete mať už za pár desiatok eur. Oveľa nákladnejšia však môže byť jeho samotná prevádzka. Voda už dnes nestojí pár korún a na napustenie bazéna jej budete potrebovať naozaj veľa. Aj preto sa oplatí udržať ju čistú čo najdlhšie. 

Čo vám k čistote pomôže? Kvalitná bazénová filtrácia, bazénová chémia, pomôcky na mechanické čistenie a ďalšie vychytávky, ktoré vám prezradíme. Váš bazén si vyžaduje pravidelnú opateru, ktorú sa neoplatí zanedbávať. Odmenou vám inak nebude príjemne osviežujúce kúpanie, ale zapáchajúca a nevábne pôsobiaca voda, ktorá bude lákať nanajvýš tak vášho psíka.  

 Špinavé steny bazéna

Základ čistoty  

Absolútnym základom hygienického kúpania je, aby bol váš bazén čistý ešte pred jeho napustením. Ak ste si zaobstarali nový, nemáte veľmi čo riešiť. Ak ho však už máte zopár sezón, bude potrebné dôkladne vyčistenie po sezóne alebo pred sezónou (závisí od typu bazénu a uskladnenia). Je potrebné odstrániť vápenaté usadeniny, mastnotu a hrubé nečistoty. Následne použite bazénový čistiaci prostriedok a kefu, ktorá nepoškriabe jeho dno a steny. Všetko dôkladne zmyte pomocou hadice a vody. Voilà, váš bazén je pripravený.  

pH vody 

Bazén bez vody je ako váza bez kvetov, preto môžete pokračovať jeho naplnením. Ak pritom používate vodu zo studne či prírodného zdroja, budete potrebovať upraviť chemické zloženie a pH vody. To zabráni tvorbe nadbytočných usadenín vo vode a na povrchu bazéna. Vhodné je preto zmerať kyslosť pomocou pH metra či testovacích papierikov a upraviť ho pridaním kyslého či zásaditého prípravku (pH plus / pH mínus). Ideálne pH bazénovej vody je v rozmedzí 7,0 až 7,4 (niekedy sa uvádza aj väčšie rozmedzie 6,8 až 7,6).  

Pri vyššej hodnote pH ako 7,4 dochádza k tvorbe vápenatých usadenín a znižovaniu účinnosti chlóru. Indikátorom je často mliečne sfarbená voda. Pri nižšej hodnote pH ako 7,0 zas môže dochádzať ku korózii kovových častí bazéna a poškodzovaniu povrchu. Obe výchylky od ideálneho pH tiež spôsobujú podráždenie, či už pokožky alebo očí. Je preto na mieste pravidelne tieto hodnoty kontrolovať, a to ideálne aspoň raz do týždňa. 

Prípravky na čistenie bazéna 

Čistota a dezinfekcia vody 

Dlhodobo čistú a kvalitnú vodu tiež docielite pridaním chlórových tabliet. Zabezpečia  dezinfekciu vody a zabránia tvorbe rias a baktérií. Ich indikátorom často býva zelená, hnedá či zapáchajúca voda. Pri použití chlóru si vždy dôkladne prečítajte dávkovanie a nepreháňajte to s ním. Jeho prebytok totiž môže spôsobiť vysušenie a podráždenie očí a pokožky. Ak sa chcete chlóru vyhnúť úplne, napríklad kvôli citlivosti, alternatívou môžu byť bezchlórové prípravky na báze aktívneho kyslíka či algicídnych látok (proti vzniku rias). Užitočnými prostriedkami sú aj tzv. prejasňovače vody, ktoré zabezpečia vločkovanie nečistôt a ich jednoduchšie odstránenie.  

Filtrácia vody 

Ak máte len nafukovací či detský bazén, možno ste sa rozhodli zaobísť bez bazénovej filtrácie. Pripravte sa však na pravidelnú výmenu vody a jej rýchle znečistenie. Len s pomocou filtrácie docielite naozaj dlhodobo čistú vodu a ušetríte tiež na prevádzke bazéna. Štandardným typom je už dnes piesková filtrácia, ktorá dokáže vďaka jemným zrnkám piesku zachytiť aj drobné nečistoty. Menej kvalitným typom je kartušová filtrácia s filtračnou vložkou, ktorá je síce lacnejším riešením, no dokáže zachytiť len hrubšie nečistoty.  

 Špinavá voda v bazéne

Mechanická údržba 

Každá záhrada skrýva mnoho zdrojov znečistenia. Sú nimi akékoľvek rastliny, najmä stromy, z ktorých opadáva lístie či ihličie. Netreba zabúdať na hlinu, prach, hmyz, ale tiež vlasy či chlpy domácich miláčikov. To všetko spôsobuje mechanické znečistenie vody. Nevyhnutné je preto pravidelné čistenie, a to na povrchu aj dne bazéna. Vodnú hladinu najlepšie očistíte pomocou bazénovej sieťky/sitka. Dôkladnú očistu dna zas docielite použitím bazénového vysávača.  

S udržaním čistoty vám môžu pomôcť aj ďalšie vychytávky. Jednou z nich je napríklad tzv. skimmer. Ide o zbernú nádobku, ktorá zhromažďuje nečistoty z vodnej hladiny a zabraňuje tak ich klesnutiu ku dnu. Inštalácia záhradnej sprchy so solárnym systémom zase zabezpečí, že pred vstupom do bazéna zmyjete prípadné zvyšky odumretej kože, mastnoty a kozmetických produktov, ktoré by mohli vodu znečistiť. Netreba zabúdať tiež na prekrytie bazéna, ktoré ho v čase nepoužívania ochráni pred popadaným lístím či hmyzom.   

Veríme, že si zvyšok leta vychutnáte naplno a s priezračne čistou vodou vo vašom bazéne.