Vyvýšený záhon: Ako si ho vyrobiť a čo v ňom pestovať?

Čerstvá, doma vypestovaná zelenina, ovocie alebo bylinky majú nezameniteľnú chuť oproti kupovaným, to určite všetci uznáte. Ak nie ste zarytí záhradkári, ale napriek tomu snívate o pestovaní, vyvýšený záhon premení váš sen na skutočnosť. Nemáte veľkú záhradu? Nevadí, záhon si môžete umiestniť aj na balkón a vytvoriť si vlastný zeleninový raj. Poradíme vám, ako si ho vyrobiť a čím vyvýšený záhon naplniť. 

Ako si vyrobiť vyvýšený záhon? 

V tomto prípade je obrovská rozmanitosť základného materiálu. Máte možnosť si vybrať z rôznych materiálov ako drevo, palety, kameň, betón, tehly, plech alebo plast, a vytvoriť si záhon podľa vašej predstavy. Možno vám pri výstavbe domu zvýšil materiál, ktorý viete zužitkovať a vdýchnuť mu nový život. Najčastejšie sa však stretávame s dreveným záhonom, na ktorého výstavbu sa v článku zameriame. 

Práca s drevom nie je náročná a s jeho vzhľadom môžete vytvoriť prírodný a užitočný doplnok, ktorý dokonale zapadne do vášho priestoru. Ale nezabúdajte, že pri výstavbe vyvýšeného záhonu je dôležité venovať dostatočnú pozornosť umiestneniu. Je potrebné starostlivo zvážiť faktory, ako je dostupnosť slnečného svetla a priestoru. Správne umiestnený vyvýšený záhon môže poskytnúť ideálne podmienky pre rast rastlín a zabezpečiť ich zdravý a plodný vývoj. 

Výroba vyvýšeného záhona 

Príprava 

Drevo je citlivé na vlhkosť, a preto je dôležité správne ho ošetriť. Pred začatím montáže nezabudnite drevo natrieť prípravkom proti vlhkosti a škodcom. Takýmto spôsobom predĺžite jeho životnosť. 

Rozmery  

Tenké latky sa môžu zdeformovať po nasypaní zeminy, preto by dosky mali mať hrúbku aspoň 3-5 cm. Výšku záhonu si prispôsobte vašej postave, ideálne medzi 50-70 cm. Jeho šírka by mala byť 1 m a dĺžka môže byť akákoľvek, v závislosti od vašich možností. 

Umiestnenie 

Umiestnite záhon tak, aby ste mali k nemu prístup minimálne z 3 strán. Záhon podložte tehlami, čím predĺžite jeho životnosť. Aj keď je drevo ošetrené, pri priamom kontakte so zemou, začne časom práchnivieť.   

Pripravené miesto odporúčame vystlať hustým králičím pletivom, ktoré znemožní škodcom ohlodávať vašu úrodu. Nopová fólia zabráni prieniku vody a je vhodná na izoláciu záhonu z vnútornej strany. A hotovo, záhon máte postavený. 

 Umiestnenie vyvýšeného záhona

Čím naplniť vyvýšený záhon? 

Pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku je dôležité postupovať vrstvovo. V spodnej vrstve záhonu umiestnite hrubšie vetvy stromov alebo kríkov. Okrem toho, že pridajú štruktúru, slúžia aj na udržanie vody a vlhkosti v teplých letných dňoch. 

Nasledujúca vrstva by mala obsahovať trávu, mačinu, listy stromov, nevyzretý kompost alebo bio odpad. Tieto materiály sa postupne začnú rozkladať a poskytnú vašim plodinám dôležité živiny. Potom pridajte vrstvu zrelého kompostu a následne zeminu. Je možné ich premiešať vopred, aby sa živiny rovnomerne rozložili. Celková výška tejto zmesi by mala byť približne 30 až 40 centimetrov. 

Naplnenie vyvýšeného záhona

Takýto vrstvový systém vytvára optimálne prostredie pre rozklad organického materiálu a bohatú pôdu plnú živín, ktoré sú dôležité pre vaše plodiny.  

Čo pestovať vo vyvýšenom záhone? 

Vyvýšené záhony ponúkajú výhody pre pestovanie rôznych druhov rastlín a predstavujú skvelú voľbu pre záhradkárov bez ohľadu na veľkosť ich exteriéru. 

Zelenina 

Vyvýšené záhony sú ideálne pre pestovanie rôznych druhov zeleniny. Tu sú niektoré z vhodných možností: 

 • Paradajky: Paradajky dobre prosperujú vo vyvýšených záhonoch. Avšak, uistite sa, že záhon má dostatok slnečného svetla, pretože paradajky ho potrebujú pre svoj optimálny rast.
 • Paprika: Papriky sú ďalšou skvelou voľbou pre vyvýšený záhon. Môžete pestovať sladké papriky alebo aj pikantné odrody, v závislosti od vašich preferencií.
 • Cibuľa a cesnak: Tieto cibuľoviny sa dobre adaptujú na pestovanie vo vyvýšených záhonoch. Poskytujú skvelú chuť vašich jedál a môžete ich pestovať vo väčšom množstve, keďže sa ľahko udržiavajú.
 • Listová zelenina: Listová zelenina, ako špenát, kel, šalát a reďkovky, je ďalšou vynikajúcou voľbou pre vyvýšené záhony. Tieto rastliny majú plytkejšie korene a výbornú odolnosť voči chladu, čo z nich robí ideálnu zeleninu pre tento typ prostredia. 

Ovocie 

Aj keď niektoré ovocné stromy a kríky potrebujú väčší priestor na rast, niektoré menšie ovocné plodiny možno úspešne pestovať aj vo vyvýšených záhonoch. Napríklad: 

 • Jahody: Jahody majú plytký koreňový systém a sú skvelou voľbou pre vyvýšené záhony. Pestujte ich v záhradných nádobách alebo v záhonoch s hĺbkou aspoň 20 cm.
 • Maliny: Aj niektoré odrody malín, ako napríklad nízke plazivé odrody, môžete úspešne pestovať vo vyvýšených záhonoch. Venujte pozornosť najmä správnemu viazaniu a podpore rastliny.
 • Melóny: Skúste tiež pestovanie menších odrôd melónov. Výhodou je, že sa plody nebudú valiť po zemi, čo zabraňuje rozkladu a hnilobe. 

Bylinky 

Bylinky sú skvelým doplnkom do vyvýšených záhonov a dodajú vášmu jedlu vynikajúcu chuť a vôňu. Okrem toho majú bylinky skvelú schopnosť odradiť niektoré škodlivé hmyzy, čo je pre ostatné rastliny v záhone výhodou. 

 • Bazalka: Bazalka je skvelá bylinka pre vyvýšené záhony. Môžete si vybrať medzi rôznymi odrodami, ako je talianska bazalka, fialová bazalka alebo citrónová bazalka.
 • Mäta: Mäta je odolná bylinka, ktorá dobre rastie vo vyvýšených záhonoch. Môžete si ju vychutnať vo svojich nápojoch alebo ju pridať do rôznych jedál.
 • Petržlen a koriander: Tieto bylinky sa dajú ľahko pestovať vo vyvýšených záhonoch a dodávajú pokrmom skvelú chuť a vôňu.
 • Rozmarín a tymián: Rozmarín a tymián sú odolné bylinky, ktoré dobre rastú v slnečných a suchších podmienkach. Pestujte ich vo vyvýšených záhonoch s dobre priepustnou pôdou. 

Výhody vyvýšených záhonov 

 • Pohodlný prístup – k záhonu sa dostanete z každej strany, nemusíte sa k nemu veľmi zohýnať a vaša chrbtica netrpí
 • Plodiny sú chránené pred škodcami, vďaka použitému pletivu
 • Menšie množstvo buriny, keďže záhon je vyvýšený a ohraničený
 • Možné pestovanie aj na balkóne pretože veľkosť si viete prispôsobiť
 • Lepšia mikroklíma poskytne kvalitnejšiu úrodu
 • Vo vyvýšenom záhone môžete pestovať takmer čokoľvek napríklad.: uhorky, reďkovky, jahody alebo bylinky. Na tie vám môže tiež skvele poslúžiť aj záhradný kvetináč a v záhone vám ostane viac miesta na iné plodiny. 

 Výhody vyvýšeného záhona

Nevýhody vyvýšených záhonov 

 • V teplých dňoch si záhon vyžaduje pravidelnejšie zavlažovanie, čo viete jednoducho vyriešiť záhradnou hadicou
 • Vstupné náklady, avšak nie sú veľmi vysoké a viete si pomôcť aj materiálom, ktorý máte na dvore
 • Renovácia, ale aj tá je nutná iba raz za niekoľko rokov ak ste na začiatku výstavby venovali ošetreniu materiálu dostatočnú pozornosť 

Pár inšpirácií pre vás 

Inšpirácie vyvýšený záhon