Jesenná starostlivosť o záhradu: Tipy a úlohy, ktoré sú dôležité.

Jesenná záhrada sa pomaly mení a pripravuje na zaslúžený odpočinok, ktorý si vyžaduje starostlivú prípravu. Listy ovocných stromov a drevín začínajú pomaly opadať a prekrývať povrch okolia. Po sezóne je pôda vyťažená a vyžaduje si správne revitalizovať, prekypriť a prehnojiť. Aj keď sa v záhrade nájde práce po celý rok, každé ročné obdobie potrebuje nevyhnutné prípravy a my si povieme, ktoré sú na jeseň dôležité.  

Tipy a úlohy v jesennej záhrade 

Malá, veľká, kvetinová, plná ovocných sadov alebo okrasná, každá jesenná záhrada si zaslúži potrebnú starostlivosť, aby bola zdravá a prosperujúca v nasledujúcom vegetačnom období. 

Údržba trávnika 

Trávnik a rastliny potrebujú svoj priestor, aby mohli dýchať, preto opadané listy z vašej záhrady pravidelne zbierajte a vhodne využite. Kompostér vám poslúži ako vhodná zberňa listov na kompost, ktorý neskôr v záhrade efektívne využijete. Alebo listy použite ako mulč do záhradných záhonov.
Živiny v trávniku sú veľmi dôležité pre vytvorenie silného koreňového systému a hustejšieho rastu. Na doplnenie živín použite hnojivo s pomalým uvoľňovaním a na prevzdušňovanie trávnika môžete požiť topánky na prevzdušnenie . Jeseň je vhodným časom na výsev nových semien trávnika. Samozrejme pred výsevom odstráňte nečistoty, kamene a burinu. Po výseve prejdite trávnik valcom, aby sa semená lepšie uchytili.

Hrabanie lístia 

Sadenie cibuľovín 

Na jeseň prichádza čas aj pre výsadbu cibuľovín ako sú tulipány, narcisy, snežienky, okrasné dreviny či dvojročné rastliny. V pôde je ešte stále dostatok vody a je pomerne teplá. Rastlinám takéto prostredie vyhovuje, lepšie sa zakorenia a sú odolnejšie. Vopred začnite plánovať ich rozmiestnenie a vyberte si miesto s dobre priepustnou pôdou. Niekoľko hrstí hnojiva vám napomôže jednoducho obohatiť a pripraviť pôdu. Cibuľoviny sa sadia v skupinách, koreňom dolu, avšak navzájom by sa s ostatnými nemali dotýkať. Hĺbka výsadby sa odporúča dvojnásobná ako výška vyrastenej rastliny. 

Sadenie cibuľovín 

Rozdelenie trvaliek 

Veľké trsy trvaliek vykopte a rozdeľte, napríklad pivónie, georgíny. Do zeminy primiešajte vhodné hnojivo a rozdelené ich opätovne zasaďte. Hnojivo poskytne rastlinám nové živiny, ktoré sa budú postupne rozkladať a uvoľňovať, vďaka čomu sa trvalky pripravia na jarný rast. 

Záhradné dreviny 

Prerezávaním posilníte a prevzdušníte dreviny, zároveň podporíte ich rast. Prerezávajte však s mierou, aby ste drevinu neoslabil. Na jeseň sa skracujú výhonky drevín, ktoré kvitnú na jar ako magnólia alebo zlatý dážď. Konáre režte tesne pred pukom v uhle 45 stupňov. Takto sa v nich nebude zachytávať voda, ktorá by mohla spodobiť poškodenie dreviny alebo hnilobu.

 Prerezávanie drevín

Výsadba stromov a kríkov 

Okrem orezávania drevín je jeseň vhodný čas na výsadbu nových stromov a kríkov. Pri výsadbe sa uistite, že pôdou neprechádza žiadne vodovodné, kanalizačné alebo elektrické vedenie. Tak ako pri rastlinách, tak aj pri kríkoch a stromoch je dôležité pripraviť si vhodnú pôdu s pridaním hnojiva alebo kompostu. To dodá vašej pôde živiny, ktoré zaistia rovnováhu medzi zadržiavaním vody a odvodňovaním, čo umožní prosperovať novo vysadeným drevinám.

Vysádzanie kríkov 

Bylinky 

Skrášlite si váš domov bylinkami. Na jeseň si ich presaďte do kvetináčov a umiestnite v blízkosti okna, keďže sa im darí na slnku. Počas tohto obdobia im vyhovuje teplota 10-15 stupňov Celzia. Udržujte im primeranú vlhkosť, ale neprelievajte ich. Čerstvé bylinky oceníte pri varení a príprave bylinných čajov počas chladných večerov.

Bylinky v kvetináči 

Ruže na jeseň 

Pýchou nejednej záhrady sú ruže. Pre zachovanie ich krásy a bohatosti kvetov počas nasledujúceho kvitnúceho obdobia, nezabudnite na jesenné zastrihávanie. Ošetrenie ruží pred zimným obdobím je dôležité, aby ste predišli hubovým chorobám. Jesenný rez je menej náročný ako jarný. Zväčša sa strihá nad štvrtým očkom a všetky výhonky sa strihajú na rovnakú výšku. Samozrejme je dôležité aby ste odrezali staré drevo, ktoré je vhodnou pôdou pre hubové choroby. 

Záver
Jesenné úkony udržia vašu záhradu v rovnováhe a pripravia ju na jarné obdobie. Venujte vašej záhrade dostatočnú pozornosť, očistite trávnik, udržujte výživnú pôdu, zužitkujte kompost, ošetrite dreviny prerezaním a predĺžte život bylinkám presadením do kvetináčov. Strávte slnečné jesenné dni aktívnym oddychom a skrášlite si svoje okolie.