Príprava a plánovanie záhrady na novú sezónu: Ako začať ?

Január je ideálnym časom na prípravu a plánovanie záhrady pre nadchádzajúcu sezónu. Začnite tým, že si stanovíte ciele a vízie, premýšľajte o rôznych dizajnoch a úpravách, ktoré by mohli poskytnúť vašej záhrade unikátny štýl. Možno by ste sa chceli pustiť do vytvárania nových priestorov, pridať dekoračné prvky alebo experimentovať s umiestnením rastlín. Dôležité je, aby ste pri plánovaní zohľadnili aj funkčné aspekty a vytvorili tak záhradu, ktorá nielen očarí svojou krásou, ale bude aj príjemná na každodenné užívanie. 

Ako začať s plánovaním? 

Pri plánovaní záhrady je kľúčové hľadieť na komplexný obraz a udržať harmóniu medzi jednotlivými časťami. Prispôsobte si exteriér tak, aby odrážal váš jedinečný štýl a spĺňal praktické požiadavky. Nezabúdajte, že zima prináša mnohé výpredaje, vďaka ktorým môžete ušetriť pri vylepšovaní vašej záhrady. Zamyslite sa nad tým, čo by ste chceli vylepšiť, zmeniť alebo vystavať úplne na novo a hneď ako vám to počasie dovolí môžete začať s realizáciou vašich plánov. 

Záhradný chodník 

Premyslite si vaše záhradné cestičky. Pridaním nových chodníkov zdôrazníte vyčlenené priestory vašej záhrady, zároveň si vytvoríte praktický a elegantný prechod do rôznych častí a zákutí.
Dobre umiestnený záhradný chodník vám poslúži nielen ako spojovací prvok, ale aj ako výrazný doplnok, ktorý podčiarkne krásu vášho exteriéru.

 Záhradný chodník s kamennou dlažbou

Terasa 

Chýba vám priestor na posedenie? Zamyslite sa nad jej umiestnením a dizajnom. Terasa vám poslúži ako ideálne miesto na odpočinok a stretávanie sa s priateľmi a rodinou. Doplňte ju o pohodlné záhradné sedenie, na podlahu môžete použiť drevené alebo WPC dlaždice, ktoré sú odolné voči poveternostným vplyvom. Ich údržba nie je náročná a zároveň dodajú luxusný vzhľad vašej terase. Ako prístrešok pri posedení na terase vám poslúži elegantný záhradný altánok, ktorý vás ochráni pred nepriaznivým počasím. 

Terasa so záhradným sedením 

Záhradný domček 

Zorganizujte si záhradu a majte v nej stále upratané. Naplánujte si, kde by bolo najideálnejšie miesto pre záhradný domček. Nemusí byť umiestnený v zadnej časti záhrady, môže byť aj v blízkosti domu. Vyberte si miesto s pohodlným prístupom, ktoré vám poskytne priestor, kde si môžete uskladniť vaše náradie, zaparkovať kosačku alebo odložiť bazén.

 Fúrik so záhradným náradím 

Bazén, vírivka 

Do leta je ešte ďaleko, práve preto pri plánovaní nezabúdajte na všetky doplnky, ktoré chcete mať vo svojej záhrade. Pri umiestnení myslite na to, že bazén alebo vírivka potrebujú prísun vody a elektriky pre potrebnú filtráciu.
Okrem toho, uvažujte aj o estetických prvkoch, ako je napríklad záhradné osvetlenie, ktoré vytvorí  príjemné prostredie. Dodatočné vybavenie, ako napríklad lehátka, slnečníky alebo záhradné sprchy, zabezpečia, že váš zážitok pri bazéne alebo vírivke bude nielen funkčný, ale aj luxusný a relaxačný. 

Rastliny 

Pri plánovaní kvetinovej záhrady si jasne určite miesta pre rôzne druhy nových rastlín a ich kombinácie. Zvážte aj potreby jednotlivých rastlín, či už ide o slnečné miesta alebo tienisté. Venujte pozornosť aj kvetinovým záhonom, pretože ich správne umiestnenie môže vytvoriť pôsobivý vizuálny dojem. Experimentujte s rôznymi kombináciami rastlín, farieb a textúr, ktoré budú ladiť so zvyškom záhrady. Integrovaním rozmanitých štýlov a farieb si vytvoríte harmonický a estetický efekt. 

Kvetinová záhrada 

Plodiny 

Naplánujte si zeleninovú záhradu. Rozmyslite si aké plodiny, v akom množstve chcete pestovať a zvážte, či máte dostatočný priestor. Umiestnenie plodín je dobré striedať aby pôda nebola jednostranne vyťažená. Zvážte aj vhodné striedanie plodín, aby ste zabránili hromadeniu škodcov a chorôb v pôde. Nezabúdajte ani na úpravu pôdy a skontrolujte jej stav, prípadne ju obohaťte potrebnými živinami. 

Záhradná pôda 

Záver 

Využite január na plánovanie vašej záhrady. Nebojte sa experimentovať s novými nápadmi a vytvorte si unikátny a osobitý priestor. S plánom a vašou predstavivosťou môžete v nadchádzajúcej sezóne urobiť vašu záhradu očarujúcou a nezabudnuteľnou.