Exotické rastliny: Ktoré pestovať v záhrade?

Dovolenkové destinácie nás očarujú nádhernými záhradami so záhonmi plných exotických rastlín. Prineste si aj vy domov kúsok takejto exotiky. Pestovanie exotických rastlín sa stane pýchou vášho dvora a vznešene oživí váš priestor. Ich farebné spestrenie a vône očarujúce zmysly vás budú obohacovať počas celej sezóny. Máte už v záhrade exotické rastliny? Vyskúšajte si ich pestovanie. Získajte tipy a informácie aké exotické rastliny si vybrať. 

Čo sú to exotické rastliny 

Kvety, rastliny a dreviny, ktoré pochádzajú z iného klimatického pásma alebo regiónu, ktoré je pre nich typické sú pre nás považované za exotické rastliny. Do našich domovov si ich zväčša chceme zaobstarať vďaka ich nevšednému vzhľadu, pestrofarebným kvetom, prenikavej vôni alebo zaujímavým tvarom a sfarbeniu listov. Keďže pochádzajú z inej klimatickej oblasti pre ich pestovanie sa vyžadujú špecifické podmienky, aby sa im darilo aj u nás. 

Aké exotické rastliny sú vhodné pre naše záhrady 

Odolnosť exotických rastlín je rôznorodá a mnohé z nich sú vhodné aj pre naše podnebie. Niektoré rastliny vám počas teplých dní obohatia terasu alebo záhony, avšak vyžadujú si zazimovanie počas chladného obdobia. Iné exotické rastliny sú mrazuvzdorné a pri ich pestovaní priamo v záhrade nemusíte mať obavy. 

Canna - sa do nášho pásma dostala až z Južnej Ameriky a je obľúbenou rastlinou pre jej atraktívny vzhľad. Má nádherné sfarbenie kvetov (červené, ružové, žlté, biele) a zaujímavé ozdobené listy. Mladú rastlinu je potrebné chrániť pre mrazom, preto je vhodné vysádzať ju až koncom mája. Začať s pestovaním môžete doma v kvetináči alebo v záhradnom skleníku či fóliovníku, vtedy jej vyhovuje teplé a kus tmavšie miesto. Vysádza sa do humóznej pôdy a na miesto, kde je chránená pred vetrom. V lete si vyžaduje hnojivo a pravidelnú vlahu. Na zimu ju uskladnite do suchej rašeliny pri teplote okolo 10° C.

Canna kvet 

Agáve – existujú rôzne druhy a pre naše podmienky je vhodné vybrať si mrazuvzdorné druhy, ktoré pochádzajú zo Severnej Ameriky. Agáve nemá rada veľkú vlhkosť a postačí ju zalievať raz za dva týždne. Pôda, do ktorej ju vysadíte musí byť dobre priepustná a nemala by zadržiavať vodu. Obľubuje prostredie na kamenistých svahoch a v skalkách. Hlavne, aby mala dostatočné slnko a bola chránená pred vetrom. 

Agáve v záhrade 

Vistéria - ak ste boli v Stredomorí, určite ste sa stretli s touto nádhernou popínavou rastlinou. Jej kvety pôsobia dojmom vodopádu obohacujúci priestor záhrady a ich vôňa opantá vaše zmysly. Krása vistérie vynikne na rôznych pergolách, dekoračných oblúkoch alebo stojanoch na popínavé rastliny a svojím pôvabom dokáže obohatiť každú pustú stenu.
Nepatrí medzi náročné rastliny a je mrazuvzdorná. Pri jej pestovaní použite záhradnú pôdu s kompostom, vyhnite sa veterným a suchým miestam a odvďačí sa vám. Korene vysádzajte šikmo od oporných stĺpov alebo steny múrov, aby boli osadené v predpripravenej pôde.

 Vistéria na pergole 

Anglická ruža  - prinesie do záhrady nádhernú vôňu, očarujúcu krásu a majestátnosť. Existuje mnoho druhou líšiacich sa svojou farbou, vzhľadom a nárokmi na okolie. Oproti našim ružiam sa  líšia matno zelenými listami a tenšími lupeňmi vytvárajúcimi decentný žiarivý efekt pri odraze slnka. Pestovať ich môžete v záhonoch s ďalšími rastlinami, ako živé ploty alebo popri múre.

 Anglická ruža kvet 

Bobkový list - je u nás známou prísadou na ochutenie rôznych jedál. Mnohí ho poznajú aj pod názvom Vavrínovec. Ideálne je umiestnenie v záhrade na priamom slnku a zároveň v závetrí. Jeho korene ochráňte a zamulčujte kôrou. Zväčša sa strihá dvakrát ročne, aby sa udržala jeho hustota. Ale samozrejme, ak ho potrebujete pri varení, odstrihnite si z neho. Pravidelne ho zalievajte, pôdu však nepremáčajte. Mladé dreviny zazimujte, staršie dokážu zniesť aj mrazy do -10° C. 

 Bobkový list v záhrade 

Strelícia kráľovská - táto exotická rastlina so zaujímavým kvetom, ktorý pripomína vtáka, pochádza z oblasti južnej Afriky. Jej kvet môže dorásť až do veľkosti 15 centimetrov. Pre pestovanie potrebuje Strelícia veľa slnka a tepla. Darí sa jej na južnej a juhozápadnej strane. Má rada dostatočnú vlhkosť, čím viac kvetov, tým viac vody, avšak s mierou, aby pôda nebola premočená. Rašelina je pre ňu ideálna na výsadbu. 

Ak ste sa rozhodli pestovať strelíciu zo semienka, jej prvé kvety sa objavia až po 3-5 rokoch. Vhodná je ako izbová rastlina, ale v teplých mesiacoch si s ňou môžete obohatiť vašu záhradnú terasu.

 Strelícia kvet