Leto je v plnom prúde a my si tak môžeme konečne užívať slnečné chvíle na našich terasách a záhradách. Netreba však pritom zabúdať na riziká UV žiarenia a dostatočne sa pred ním chrániť. Vysvetlíme vám, prečo je to také dôležité, a poradíme, akú ochranu zvoliť.
Existuje niečo lepšie, ako môcť tráviť leto na slnečnej záhradke či terase? Určite nám dáte za pravdu keď povieme, že nám dokážu horúce mesiace neskutočne spríjemniť a niekedy nahradiť aj dovolenku pri mori. Rovnako ako pri nej, ani pri pobyte na záhrade by sme určite nemali zabúdať na slnečnú ochranu.
Prečo by sme sa mali chrániť pred slnkom?
Bez slnka by sme na Zemi jednoducho neprežili a vďačíme mu za mnoho úžasných vecí. Pomáha nám napríklad syntetizovať vitamín D, prospieva našej psychike, prináša svetlo a teplo do našich domov či umožňuje rast našich rastlín. Okrem prospešných účinkov na náš život a zdravie nám však prináša aj niekoľko rizík.
UV žiarenie a jeho účinky
UV alebo aj ultrafialové žiarenie je časť elektromagnetického spektra, ktorú voľným okom nevidíme. Podľa vlnovej dĺžky ho delíme na UVA, UVB a UVC žiarenie, pričom tým najnebezpečnejším je UV-B žiarenie. Pozitívne účinky UV žiarenia sa využívajú napríklad v medicíne vo forme tzv. umelého horského slnka, ktoré pomáha pri liečbe rán, kožných problémov či osteoporózy. V ľudskom tele pomáha najmä pri syntéze vitamínov D2 a D3.
Na to, aby si telo vytvorilo dostatok týchto vitamínov, nám stačí len pár desiatok minút denne na slnku. Ak sa však UV žiareniu vystavíme nadmerne, prináša to negatívne účinky najmä pre našu kožu, ktorej hrozí rýchlejšie starnutie, pigmentácia, spálenie či v najhoršom prípade rakovina. Škodí tiež našim očiam a oslabuje náš imunitný systém. Preto je dôležité sa pred UV žiarením chrániť.
Akú slnečnú ochranu zvoliť?
Pri voľbe správnej ochrany treba prihliadať aj na fototyp vašej pokožky. Čím svetlejší typ máte, tým citlivejšie budete na slnečné žiarenie reagovať. Ľudia s najsvetlejšou pokožkou (typicky s pehami, svetlými očami a ryšavými vlasmi) by nemali svoju pokožku vystavovať slnku bez ochrany dlhšie ako 5 až 10 minút. Naopak ľudia s tmavšou pokožkou (typický stredomorský typ s tmavými očami a vlasmi) si môžu pobyt na slnku predĺžiť bez pocítenia negatívnych účinkov.
Ako sa na záhrade chrániť pred slnkom?
Prístrešky a slnečníky
Keď ide o pobyt na balkóne či záhrade, skvelou ochranou je vytvorenie tienistých miest, ktoré vám v lete poskytnú príjemný chládok. Vytvoriť ich môžete prírodným spôsobom tak, že v záhrade vysadíte stromy či väčšie kríky. Na to, kým dosiahnu správne rozmery, si však asi budete musieť počkať. Našťastie to ide aj rýchlejšie, a to pomocou altánkov, pergol, markíz a slnečníkov. V našej ponuke nájdete široký výber prístreškov rôznych druhov, veľkostí, materiálov či dizajnov, z ktorých si určite vyberiete.
Opaľovacie krémy
Jednou z najdôležitejších foriem ochrany je krém s UV faktorom. Dermatológia sa zhodujú na tom, že jeho použitie je žiadané nielen v letných mesiacoch, ale počas celého roka. Vybrať si môžete krém s chemickými alebo minerálnymi filtrami. Chemické filtre sú látky, ktoré sa vstrebávajú do pokožky, kde premieňajú UV žiarenie na teplo. Minerálne filtre sa naopak nevstrebávajú, ale vytvárajú na pokožke film, ktorý UV žiarenie odráža.
Vyberajte si taký opaľovací krém, ktorý chráni pred UVA aj UVB žiarením a poskytuje dostatočnú ochranu, ideálne aspoň so SPF 30, ešte lepšie SPF 50. Forma, akú zvolíte, je na vašich preferenciách. Nezabudnite však, že aplikáciu krému treba pri dlhšom pobytu na slnku či pobyte vo vode opakovať, a že UV žiarenie na nás pôsobí aj vtedy, keď sme v chládku alebo v interiéri.
Ochrana hlavy a očí
Pri pobyte na slnku je kľúčová aj ďalšia ochrana, a to ochrana hlavy a očí. Rôzne typy klobúkov a šiltoviek poskytnú našej hlave a tvári príjemný tieň. Chránia nás tak pred prehriatím, ale tiež poškodením vlasov či pokožky tváre UV žiarením. Kvalitné okuliare so slnečnou ochranou zas chránia náš zrak pred poškodením slnkom a zároveň predchádzajú vzniku mimických vrások. Vašu pokožku môžete tiež chrániť vhodným odevom, napríklad ľahkou košeľou či ešte lepšie, špeciálnym oblečením s UV ochranou.
Správne načasovanie
Aj pri použití ochranných prostriedkov by ste sa nemali slnku vystavovať v čase, kedy je najsilnejšie, teda v poludnajších hodinách. Plánujte si preto prácu v záhrade či relaxačné aktivity ráno či popoludní, kedy je žiarenie menej intenzívne a UV index je nízky. UV index udáva množstvo UV žiarenia na určitom mieste v určitý čas. Bezpečný pobyt na slnku bez ochrany je pri UV indexe 0 až 2, čo je prakticky len v ranných, večerných a nočných hodinách. Jeho predpoveď a priebeh môžete na meteorologických portáloch, napríklad SHMU.
So správnou ochranou bude váš pobyt v záhradke či na terase ešte bezpečnejší, príjemnejší a prospešnejší pre vaše zdravie.