Čo je pergola a prečo ju potrebujete vo vašej záhrade?

Máte alebo práve staviate rodinný dom so záhradkou? V tom prípade by ste určite mali venovať pozornosť skvelému vynálezu s názvom pergola. Prečítajte si všetko o jej výhodách a užitočných vlastnostiach. 

Na to, aby ste si užili svoju záhradu, často veľa nepotrebujete. Len trávu, slnko a trochu voľného času. S pomocou záhradného nábytku, doplnkov a ďalších vychytávok však dokážete využiť jej potenciál skutočne naplno. Ak navyše máte v pláne využívať záhradu aj mimo hlavnej sezóny, určite sa vám zíde niekoľko vylepšení. 

Jedným z nich môže byť práve záhradná pergola, ktorú dnes nájdete na trhu v mnohých prevedeniach. Ide o jednoduchú a ľahkú strešnú konštrukciu, ktorá býva umiestnená tesne pri stene domu, garáže či terasy. Nejde teda o voľne stojacu konštrukciu – tú nazývame altánkom. Pergola plní niekoľko užitočných funkcií:

 Kovová pergola 

Praktická funkcia 

Keď ide o záhradu, praktickosti nikdy nie je dosť. Pergola vám umožní používať záhradu väčšinu mesiacov v roku. Ochráni vás pred nepriazňami počasia, napríklad vetrom, dažďom, snehom či krúpami. Posedávanie na terase si tak vďaka nej môžete užívať oveľa dlhšie než len do polovice septembra a ani drobný dážď pre vás nebude problém. V dnešnej dobe sa už pergoly vyrábajú z materiálov, ktoré navyše poskytujú aj UV ochranu, teda vás čiastočne chránia pred škodlivým ultrafialovým žiarením zo slnka. Poskytnú vám tiež trochu príjemného chládku počas horúcich dní bez toho, aby vašu terasu úplne zatienili.  

Estetická funkcia  

Popri praktických vlastnostiach plní pergola aj tie estetické. Vďaka modernému dizajnu a minimalistickej konštrukcii ide o veľmi elegantné a oku lahodiace riešenie. Hliníkové pergoly sa hodia najmä pre domy v modernom súčasnom dizajne. Konštrukcie pôsobia vzdušne a opticky nezaťažujú záhradu. Samozrejme, nájdu sa aj priaznivci tradičných drevených pergol, ktoré pôsobia robustnejšie či rustikálnejšie. Ak nie sú kombinované s polykarbonátom, neposkytujú takú ochranu pred dažďom ani slnkom a sú naozaj viac estetickým doplnkom.

 Pergola pri dome 

Vyberte si z našej ponuky 

V našom e-shope ponúkame niekoľko modelov z hliníkových profilov v kombinácii s priehľadným polykarbonátom. Celá konštrukcia váži len pár desiatok kíl a je preto pomerne ľahká, no napriek tomu je odolná a trvácna. Takáto pergola je tiež veľmi bezúdržbová a ľahko sa čistí. Šikmá strecha s odkvapom zabezpečuje jednoduché odtekanie vody a bráni zadržiavaniu nečistôt. A čo viac? Zostavenie hliníkovej pergoly je jednoduché a s trochou šikovnosti to zvládnete úplne sami.

Ako ste sa mohli presvedčiť, záhradná pergola vám prinesie množstvo úžitku za pomerne nízku cenu už od približne 700 EUR. Ak však hľadáte ešte lacnejšie a jednoduchšie riešenie, venujte pozornosť aj hliníkovým markízam s rolovacou plachtovou strieškou.