Živý plot: Jednoduchý spôsob, ako mať v záhrade viac zelene

Čas strávený v prírode človeka naplní energiou, pohodou a dobrým pocitom. Určite by ste si chceli navodiť príjemnú atmosféru prírody aj bez toho, aby ste museli ísť ďaleko od svojej záhrady. Dá sa to veľmi jednoducho, stačí si vysadiť živý plot a vaša záhrada bude obohatená zeleňou. V článku vám poradíme, aké okrasné dreviny použiť na živý plot a ako si ho vysadiť. 

Aké dreviny použiť na živý plot? 

Existuje mnoho drevín, ktoré sú vhodné na vypestovanie živého plotu. Niektoré sú zelené po celý rok, iné sú opadavé. Vybrať si môžete z ihličnatých alebo listnatých okrasných drevín a existujú sú aj odrody, ktoré sa vám nádherne sfarbia napríklad do červena. 

Okrasné dreviny 

 1. Vtáčí zob – je to poloopadavý krík, ktorý má lesklé, tmavozelené listy. Jeho kvety sú biele a kvitnutie v lete tento krík oživí. Tmavomodré bobule tvoria jeho plody a sú potravou hlavne pre vtáctvo. Tejto drevine sa darí na slnečnom a polotienistom mieste. Voči suchu a chladu je pomerne odolná.  
 2. Krušpán – stálozelený ker, ktorému sa u nás dobre darí. Jeho listy sú kožovité a lesklé, väčšinou tmavozelenej farby. Krušpán je obľúbený ako okrasná drevina vďaka svojmu hustému a dobre tvarovateľnému rastu. Vytvoriť si môžete rôzne guľové a iné zaujímavé ozdobné tvary
 3. Červienka – patrí tiež k neopadavým drevinám. Známa je vďaka svojim lákavým, do červena sfarbeným výhonkom. Jej listy sú lesklé a môžu byť v rôznych odtieňoch zelenej a červenej. Kvety červienky sú malé, ružové alebo biele a menia sa na oranžové, červené alebo tmavkasté plody. Tieto kry sú odolné a ľahko sa pestujú. Majú radi slnko alebo polotieň a ľahko priepustnú pôdu.
 4. Cyprus – je rýchlorastúci živý plot z ihličnatej dreviny, ktorý je celoročne zelený. Má štíhly, špicatý tvar a dobre sa tvaruje. Nádherne vynikne, keď je vysadený v odstupoch, ale aj na husto ako živý plot. Darí sa mu v dobre odvodnenej pôde.
 5. Tuja – je asi neznámejšia okrasná drevina v našich končinách. Vzhľadom na svoje vlastnosti sa stala jednou z najobľúbenejších rastlín v záhradách a krajinnom dizajne. Dokáže poskytnúť nielen dekoratívnu hodnotu, ale aj funkčné vlastnosti, ako sú ochrana pred vetrom a zvukom.

 Vtačí zob, krušpán, červienka, cyprus, tuja 

Ako vysadiť živý plot? 

V niekoľkých bodoch vám opíšeme, ako vysádzať okrasné dreviny: 

 • Pripravte si pôdu aspoň 30 cm na oboch stranách priestoru, kde budete živý plot vysádzať, si odstráňte všetku burinu. Fúrik alebo záhradný vozík vám skvele poslúžia.
 • Vykopte si jarok potom vidlami poprepichujte pôdu aj po stenách jarku, aby sa korene mohli usadiť. Priekopa by mala byť približne dvakrát tak široká ako koreňový systém drevín. 
 • Obohaťte pôdu o živiny – hnojenie prispôsobujte ročnému obdobiu a samozrejme typu okrasných kríkov, ktoré ste si zvolili na výsadbu živého plotu. Môžete použiť granulové alebo tekuté hnojivo, dôležité je však držať sa návodu a pôdu neprehnojiť.
 • Zalievajte – predtým, ako ozdobné kríky zasadíte, zavlažte ich. Záhradná hadica, vám pomôže vodu dopraviť kamkoľvek na vašom dvore. Taktiež predprípravný jarok naplňte vodou a nechajte vstrebať (voda je tajomstvom úspechu). Holé korene je dobré pred výsadbou nechať stáť vo vedre s vodou aspoň hodinu. 
 • Dodržujte odstup – pri výsadbe dbajte na to, aby dreviny mali od seba dostatočný a rovnomerný odstup. Tiež je dôležité vysádzať kríky v rovnakej hĺbke.
 • Spevnite pôdu – vykopanú zeminu zhrňte naspať a udupaním odstráňte vzduchové bubliny. Uchránite tak okrasné kríky pred prípadným mrazom. 
 • Opäť zalievajte – každú jednu okrasnú drevinu zalejte približne 10-15 litrami vody. Ak sú dreviny vyššie ako 1 meter, doprajte im ešte viac vody.
 • Zakryte pôdu – môžete použiť napr. mulčovaciu kôru ako ochranu pred burinou. Napomôžete aj k zníženiu straty vody z pôdy.  

Váš nový živý plot bude takto dobre zavlažovaný, kým si celkovo nevytvorí koreňový systém.  Snažte sa udržiavať priestor okolo živého plotu bez trávy a buriny aspoň 2 roky. Určite sa vám odvďačí.

Sadenie živého plota