Ako na pestovanie zeleniny v skleníku krok za krokom

Čerstvá paradajka, paprika alebo iná plodina z vašej záhrady už nemusí byť ničím výnimočným ani počas chladnejších mesiacov. Vďaka skleníku môžete sadiť plodiny takmer po celý rok. Jeho decentná konštrukcia umožňuje regulovať teplotu a vlhkosť vzduchu. Je odolná voči rôznym poveternostným podmienkam, čo je pre rastliny veľmi dôležité. V článku vám poskytneme niekoľko užitočných rád, ako pestovať v skleníku a ktoré postupy je potrebné dodržať, aby ste na konci vegetačného obdobia boli spokojní s vašou úrodou. 

Príprava skleníka 

Pred začatím pestovania je potrebné, aby ste si dôkladne pripravili pôdu. Pôda by mala byť dobre odvodnená a bohatá na živiny. Ak budete rastliny pestovať v kvetináčoch alebo v záhradných boxoch, bude pre vás ľahšie regulovať vlhkosť a teplotu. Dôležité je mať na pamäti, že v skleníku môže byť veľmi horúco, preto je potrebné udržiavať teplotu tak, aby sa rastliny neprehrievali. Nezabudnite tiež skleník dostatočne vetrať. 

Rastliny by sa mali pravidelne kontrolovať a hnojiť, inak hrozí nedostatok živín a vody. V prípade, že by sa vyskytli nejaké problémy, ako napríklad choroby alebo škodcovia, je nutné rýchlo zasiahnuť. Takto sa vyhnete neželanej strate vzácnej úrody.

 Vysádzanie zeleniny 

Zásady pestovania v skleníku  

Vhodné miesto  

V prípade, že ste sa rozhodli zabezpečiť si záhradný skleník alebo záhradný fóliovník, v prvom rade je potrebné zvoliť vhodné miesto na vašom pozemku. Skleník by mal byť umiestnený tam, kde je dostatok slnka a kde nie je veľmi veterno. Nezabúdajte na dobrú izoláciu, aby sa udržiavala vysoká teplota.  

Dobrá termoregulácia 

Dobrým vetracím systémom by sa mala dať teplota regulovať, aby bola vhodná pre konkrétne plodiny. Takto si viete zabezpečiť optimálnu mikroklímu pre rastliny a zlepšiť si celkovú kvalitu úrody. 

Hnojenie 

Rastliny je dôležité pravidelne kontrolovať, zavlažovať a hnojiť, pričom nezabudnite skontrolovať príslušný návod od hnojiva, aby bol jeho pomer správny a neuškodili ste tak plodinám. Nástrahou pre každého pestovateľa sú škodcovia a rôzne rastlinné choroby, proti ktorým sa viete brániť pravidelnou kontrolou, ošetrením a včasným odstránením.  

Vhodné plodiny 

Pri pestovaní zeleniny v skleníku by sa mali plodiny vyberať tak, aby sa dobre prispôsobili jeho podmienkam. A keďže je možné pestovať rastliny takmer po celý rok, treba premýšľať o tom, aké plodiny budete pestovať v jednotlivých obdobiach.  

 Zelenina v skleníku 

Výhody pestovania v skleníku 

  • Pestovanie celoročne – veľkou výhodou pri pestovaní v skleníku je hlavne to, že ho môžete využívať takmer celoročne, čo znamená, že môžete mať prístup k čerstvým plodinám skoro po celý rok. Skleník chráni rastliny pred nepriaznivým počasím, ako sú napríklad silné dažde, mrazy alebo veľké teplotné rozdiely. To, že si viete kontrolovať klímu, čiže teplotu, vlhkosť a svetlo, vám umožňuje pestovať aj také plodiny, ktoré by inak nemohli prežiť v našom klimatickom pásme.
  • Väčšia úroda – keďže pri pestovaní zeleniny v skleníku viete kontrolovať klimatické podmienky, môže vám to priniesť väčšiu úrodu, v porovnaní s pestovaním na otvorenom poli. Taktiež vám takéto pestovanie umožňuje lepšiu kontrolu nad škodcami a chorobami. Vaše plodiny tak budú neustále v bezpečí.
  • Flexibilita – skleníky môžu veľmi efektívne využívať priestor, čo umožňuje pestovať plodiny aj keď máte málo miesta. A ak nechcete pestovať plodiny tradične v pôde, môžete používať rôzne metódy pestovania, ako napríklad hydropónne pestovanie, ktoré umožňuje využívať vodu a živiny efektívnejšie. 

Hydropónne pestovanie

Nevýhody pestovania v skleníku 

  • Vstupná investícia – skleník si vyžaduje vstupné náklady na vybudovanie a údržbu. Aby ste si mohli postaviť vhodný skleník na vašej záhrade, bude pre vás potrebné zakúpiť si konštrukciu. A následne ju osadiť na vami zvolené miesto.
  • Energetické náklady – aj keď je teplota v chladnejších mesiacoch vyššia v skleníku ako vonku, stále je potrebné udržiavať a regulovať optimálnu teplotu a vlhkosť. Táto termoregulácia môže byť niekedy nákladná. 

Skleník alebo fóliovník? 

Ak sa neviete rozhodnúť či si na záhrade postavíte skleník alebo fóliovník, poďte sa s nami pozrieť na ich porovnanie. 

Skleníky  

Skleníky sú často viac robustné a trvanlivejšie ako fóliovníky a môžu byť vhodné na dlhodobé a intenzívne pestovanie. Často poskytujú lepšiu termoreguláciu a ochranu pred vetrom a dažďom. K dispozícii máte na výber polykarbonátové alebo hliníkové skleníky. 

Fóliovníky  

Fóliovníky sú zväčša menej nákladné a jednoduchšie na výstavbu a údržbu ako skleníky. Poskytujú lepšiu kontrolu nad klímou a vlhkosťou, čo môže byť výhodné pre určité druhy rastlín. 

Zvážte preto svoje konkrétne potreby a požiadavky, ako napríklad typ rastlín, ktoré chcete pestovať, veľkosť plochy, ktorú máte k dispozícii, a vaše rozpočtové možnosti. Potom sa rozhodnite pre tú možnosť, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám. 

Skleník a fóliovník