Vírivka na záhrade: Ako si vybrať tú správnu a kam ju umiestniť?

Keď sa povie vírivka, každý si predstaví bublinky obklopujúce celé telo ponorené v príjemne teplej vode, ktoré navodia pocit uvoľnenia, relaxu a pohody. Dlhé roky to bola možnosť, ktorú ste si vedeli dopriať len v spa centrách, kúpaliskách alebo hoteloch. Dnes si už viete zabezpečiť vírivku a dopriať si relax a pohodu aj u vás na záhrade alebo terase. Aby ste mali lepší prehľad o vírivkách, poradíme vám, ako vybrať tú správnu a kam ju umiestniť na vašom pozemku. 

Ako si vybrať nafukovaciu vírivku? 

Ako pri všetkom, aj pri vírivke by ste sa pred kúpou mali zamyslieť nad pár bodmi. Minimálne nad priestorom, kde vírivku umiestnite, pre koľko ľudí má byť určená, aké by mala mať funkcie a koľko času budete venovať jej údržbe.  

Umiestnenie vírivky 

Možnosti sú samozrejme rôznorodé. Nafukovaciu vírivku môžete osadiť takmer kdekoľvek v exteriéri, ale aj v interiéri. Ak vám to priestor dovoľuje, umiestnite si ju samostatne na terasu, alebo zvoľte priestor pri vašom bazéne a postupne si vytvárajte domáce spa centrum.

Väčšinu víriviek viete využívať celoročne, takže nemusíte špekulovať nad zazimovaním. Inteligentný systém FreezeSchield, ktorý je už súčasťou mnohých víriviek, zaznamenáva teplotu. Ak klesne pod 6°, vodu sa začne automaticky vyhrievať na 10°, aby nezamrzla. Termokryt napomáha, aby voda vo vírivkej ostala čo najdlhšie teplá a zamedzuje aj vzniku rôznych nečistôt, ktoré sa môžu do vody dostať z okolia.

 Vírivky s rámom pod záhradným altánkom a na drevenej terase 

Parametre 

Vírivky sú zväčša vyrábané pre 4-6 osôb a samozrejme od toho závisí aj ich celkový rozmer. Tvar majú okrúhly alebo štvorcový, čo však na ich funkcii vôbec nič nemení, len si zvolíte, ktorý vám viac vyhovuje. Montáž a demontáž nie je vôbec náročná, stačí mať trochu zručnosti so skladaním. 

Digitálna pumpa, vám uľahčí prácu a s ľahkosťou nafúkne steny nafukovacej vírivky. Zabudovaný filtračný systém má okrem filtrovania aj masážnu funkciu a tiež obsahuje dôležitý vykurovací modul, ktorý zabezpečí teplotu vody do 40° a navodí exkluzívny relax. 

Integrované filtre vo vírivke 

Všetky tieto funkcie viete ovládať pomocou digitálneho ovládacieho panela. Toto pohodlie si viete užiť v LAY-Z-SPA Jaccuzzi Whirpool Bestway.

Myslíte, že pohodlnejšie to ani nemôže byť? Ale môže, ak si zabezpečíte vírivku s inteligentným ovládaním. Stačí vám pripojiť zariadenie k WiFi, stiahnuť si aplikáciu  a systémové funkcie môžete ovládať odkiaľkoľvek. Takúto funkciu máte k dispozícii napríklad s vírivkou Whirpool Bestway Lay Z-Spa Madeira.

Starostlivosť o nafukovaciu vírivku 

Ak vlastníte bazén, viete, že o vodu v ňom sa treba pravidelne starať, a tak isto je to aj s vodou vo vírívke. Voda vo vírivke sa vďaka filtračnému systému pravidelne udržuje, ale aby vám vydržala čo najdlhšie čistá, vyžaduje si starostlivosti o trochu naviac. Samozrejme, vynahradí vám to oddychom stráveným v nej. 

Sledovanie pH vody 

To vám zabezpečí dobrú kvalitu vody bez zápachu, keďže pravidelnou dezinfekciou ju budete udržiavať. Ideálne pH vody vo vírivke by malo byť medzi 7,2 – 7,6, čo je mierna zásaditosť. Ak je pH mimo tejto rozpätia, môže to mať negatívny vplyv na účinnosť dezinfekčných prostriedkov a viesť k vzniku nežiaducich baktérií a rias vo vode. 

Preto je dôležité pravidelne sledovať pH vody vo vírivke a vykonávať potrebné úpravy. Existujú rôzne testovacie sady a elektronické meracie zariadenia, ktoré vám umožnia presne zmerať pH vody. Ak zistíte, že pH je mimo optimálneho rozpätia, je potrebné podniknúť kroky na jeho upravenie.

 Ruka držiaca PH test 

Použitie chémie 

Vírivky si vyžadujú aj používanie chémie. Zvoliť si môžete chlórovú chémiu, pri ktorej treba počítať s pravidelnou obmenou vody raz za 3 mesiace. Samozrejme pri tomto procese je potrebné zároveň vírivku a všetky potrubia dôkladne vyčistiť a vydezinfikovať. Alebo si môžete zvoliť bezchlórovú údržbu s pomocou napr. kyslíkovej chémie. Tento spôsob je šetrnejší k prírode a zvykne sa dávkovať raz za týždeň. Bez použitia chlóru nevzniká vo vode chloramín. To znamená, že ak nezabudnete na pravidelné sledovanie pH, voda vydrží čistá aj rok, čo vám tiež ušetrí financie 

Praktické doplnky pre dokonalý zážitok 

Užite si vaše chvíle vo vírivke naplno. Spa vankúše vám umožnia oprieť si hlavu a uvoľniť si zároveň aj krk a krčnú chrbticu. Držiak na nápoje je drobná vychytávka, s ktorou budete mať váš obľúbený drink stále po ruke. 

Alebo si zabezpečte praktický rám pre vírivku, ktorý je aj s úložným priestorom a zároveň ju elegantne doplní. Podľa vašich preferencií si nakoniec nájdete tú vhodnú pre vás, aby ste si relax v nej užili naplno.

 Vírivka s bublajúcou vodou odradená rámom pre vírivku