Kovový, plastový či drevený? Ako si vybrať dokonalý záhradný domček

Žiadna záhrada sa nezaobíde bez záhradného náradia a doplnkov. Kde ich však uskladniť, aby vám nezaberali miesto a nekazili estetický zážitok? Práve záhradný domček poslúži ako praktická kôlňa a bude pre vás skvelým riešením. 

Či je zima alebo leto, záhrada si počas celého roka vyžaduje takmer nepretržitú údržbu. Pokosiť trávnik, poliať záhony, poorať zeminu, pohrabať lístie… to je len zlomok činností, na ktoré musí byť majiteľ záhrady pripravený. Každá z nich si navyše vyžaduje určité nástroje a pomôcky, ktoré je potrebné niekde uskladniť.  

Záhradný domček však poskytne útočisko nielen vášmu náradiu, ale aj ďalším predmetom. Nájde sa v ňom miesto na uskladnenie kosačky, nafukovacieho či skladacieho bazéna, záhradných lehátok, záhradných zostáv, grilov či dokonca bicyklov. Niektoré domčeky sú také priestranné, že si z nich môžete vytvoriť aj svoju dielňu či odpočívareň. Kapacita úložiska a možnosti jeho využitia samozrejme závisia na výbere konkrétneho modelu domčeka. 

Drevený záhradný domček

Ako si vybrať záhradný domček? 

Pri hľadaní vhodného typu záhradného domčeka je niekoľko atribútov, ktorými sa odlišujú. Sú to: 

Druh materiálu 

Na trhu nájdete domčeky vyrobené z dreva, kovu či plastu. Každý druh materiálu má pritom svoje výhody aj nevýhody. Kým domček z dreva pôsobí robustným a prírodným dojmom, je tiež náročnejší na montáž či údržbu a je finančne nákladnejší. Domček z kovu vyzerá menej romanticky, no je lacnejší a jednoduchší na údržbu. Plastový domček je tiež veľmi praktický, ľahko montovateľný a bezúdržbový, no nie každému ulahodí jeho menej prírodný vzhľad.  

Domčeky z pozinkovaného kovu alebo domčeky z robustného plastu, ktoré nájdete v našej ponuke, zmontujete s trochou šikovnosti aj sami. Sú odolné voči poveternostným vplyvom, vode a UV žiareniu. Svoj vzhľad a funkčnosť si zachovajú aj dlhé roky a stanú sa neoceniteľnou súčasťou vašej záhrady. Aj bez použitia dreva získate elegantné riešenie, na ktoré bude radosť pozerať. Pri znečistení ich navyše len stačí opláchnuť hadicou a je hotovo.  

Veľkosť 

Rozmery záhradných domčekov sa líšia. Pri výbere preto záleží len na tom, na čo chcete domček využívať, akú veľkú máte záhradu a koľko peňazí ste ochotní investovať. Priamo úmerne k veľkosti sa totiž zvyšuje aj cena. Môžete si vybrať domček o veľkosti približne 2 m², v ktorom uskladníte len nevyhnutné náradie, alebo tiež 20 m², v ktorom uložíte aj bicykel, drevo či záhradnú sedačku. Aj veľkosť domčekov má však svoje limity. Nemala by presiahnuť plochu 25 m² a výšku 5 m, pretože by ste už potrebovali stavebné povolenie.  

Konštrukcia  

Aby váš záhradný domček ustál aj silnejší vietor či dážď, mal by byť dostatočne ukotvený. Ideálne je, ak je položený na pevnom a tvdrom základe, napríklad betóne či zámkovej dlažbe. V prípade položenia na trávnik by mal mať domček pevnú podlahu, ktorá je už často súčasťou balenia. Modely z plastu a plechu sú často kvôli nízkej váhe vystužené aj pevným kovovým rámom. Nemusíte sa preto báť, že vám ich odfúkne ako domček z kariet.  

V našej ponuke nájdete nespočetné množstvo riešení v mnohým prevedeniach, veľkostiach a farbách. Stačí si len vybrať, ktorý domček čo najlepšie zapadne do vašej krásnej záhrady. Vďaka nemu získate celoročného pomocníka pre uskladnenie čohokoľvek, čo práve nechcete mať na očiach.