Záhradná architektúra: Moderné trendy a inšpirácie

Moderná záhrada a jej trendy v oblasti dizajnu sa neustále vyvíjajú a menia. Každý rok prináša nové pohľady a záhradné inšpirácie, ktoré nás usmerňujú, v čom by sme záhradu mohli zmeniť alebo vylepšiť. V nadchádzajúcom roku nebude záhrada len o estetike, bude sa prihliadať na prirodzenosť, ekologickosť a vytváranie vlastného unikátneho záhradného priestoru. Tieto trendy odrážajú súčasnú zmenu klímy a prístup k prírode. V nasledujúcich odsekoch sa budeme zaoberať týmito témami a ako ich implementovať do vašej vlastnej záhrady. 

1. Záhradné izby 

Vytvorte si príjemné posedenie v zákutí pomocou záhradnej lavičky, obohaťte ju peknými poduškami a zveľaďte kvetmi rôznych druhov. Alebo si spravte špeciálne záhradné sedenie, kde budete čas tráviť so svojimi priateľmi, obklopení rastlinami zasadenými priamo v zemi alebo do kvetináčov

Záhradné izby 

2. Jedlá záhrada 

Edimentálne rastliny sú okrasné a zároveň jedlé rastliny, ktoré tvoria základ pre každú jedlú záhradu. Zväčša nie sú náročné na pestovanie a potešia vaše oči aj chuťové poháriky. Mnohé z nich lákajú opeľovačov a iných voľne žijúcich živočíchov prospešných pre zdravý chod vašej záhrady.
Existuje až tisíce jedlých rastlín a určite niektoré z nich aj pestujete. Ako napríklad: 

  • Levanduľa – jej kvety môžete použiť do nápojov, zaváranín alebo si z nej vyrobiť sirup
  • Muchovník lamarckov – je to živý plot známy aj ako indiánska borievka
  • Šalvia – má krásne fialové kvety a liečivé vlastnosti
  • Rozmarín – známa kríková rastlina, ktorá sa používa na dochucovacie jedál ale má taktiež liečivé účinky

Záhrada s levanduľou 

3. Prírodná záhrada 

Prírodná alebo naturalistická záhrada, pôsobí oproti klasickej trávnatej záhrade divokejšie, ale stále si zachováva svoju jemnosť. Pestré a rozmanité rastliny, ktoré sú prirodzené pre naše prostredie, prepájajú záhradu s okolitou prírodou. Svoju popularitu si získava prírodná záhrada tým, že si nevyžaduje pravidelnú údržbu. Rastliny sa ponechávajú voľne rásť, ak ich rast presiahne do cesty, stačí ich zastrihnúť. Domáce rastlinstvo pôsobí dobre na záhradnú pôdu a priláka aj opeľujúci hmyz.
Doprajte si pohľad na nádhernú záhradu s pohodlia záhradného lehátka alebo záhradnej hojdačky.

Prírodná záhrada 

4. Ekologická dažďová záhrada 

Suchá začínajú byť pravidelnejšie, preto je dôležité zachytávať vzácnu vodu pre vašu záhradu. Okrem toho, aby ste dažďovú vodu zo strechy zbierali do nádrže na vodu môžete ju odviesť do záhrady vybudovaním potôčika. Pomôžete si tak doplniť zásobu spodných vôd a zlepšíte si klímu prostredia. Filtrovaním dažďovej vody prispejete k udržiavaniu čistých vôd v potokoch a riekach.   

Ideálne pre dažďové záhrady sú trávy a rastliny s dlhým koreňovým systémom. Ako napríklad: 

  • Slez ružový - ktorý je vhodné sadiť práve teraz na jeseň
  • Liatris spicata – u nás známa ako šuškarda, je trvalka, ktorá má krásne fialovo modré klásky kvetov
  • Proso prútené -  je okrasná tráva s hustými trsmi

 Ekologická dažďová záhrada 

5. Chrobáky v záhrade 

Príroda je kolobeh života a každý v nej má svoje významné miesto. Zdravá pôda je pre záhradu dôležitá a vaše rastliny nemusia byť úplne dokonalé. Pred tým, ako kúpite pesticídy, aby ste sa zbavili škodlivého hmyzu v záhrade, zvážte najprv organické možnosti. Napríklad takých vošiek alebo roztočov sa viete zbaviť aj silným prúdom vody alebo použite esenciálny olej s klinčekmi či mätou piepornou. Veľkú úlohu pri týchto drobných škodcoch zohrávajú lienky, ktoré sú pre nich prirodzeným nepriateľom. K udržaniu ekosystému a hmyzu v záhrade vám pomôže aj hmyzí hotel.

 Hmyzí hotel 

6. Zenová záhrada 

Táto minimalistická záhrada plná prírodných materiálov ako sú skaly, štrk, piesok a drevo je stále trendy. Zenovú záhradu môžete doplniť o sochy, kamenné lampáše alebo stojanové záhradné osvetlenie. Zenový priestor by mal byť jednoduchý a priehľadný, aby upokojoval vašu myseľ. Pri volení si tejto záhrady minimalistickej záhrady myslite aj na jej údržbu, ktorá si vyžaduje čas a pravidelnosť.

Zenová záhrada 

Záver
Moderná záhrada a trendy v oblasti záhradnej architektúry sa nedajú zastaviť. Každý rok nám prináša nové inšpirácie a nápady, ako si záhradu vylepšiť.
Najdôležitejšie je, že vaša záhrada by mala byť odrazom vašich hodnôt a záujmov, aby ste sa v nej cítili príjemne. Nechajte sa inšpirovať týmito trendmi, ale nezabudnite, že vaša záhrada je miesto, kde môžete využívať svoju kreativitu a osobný štýl. Buďte k nej ohľaduplní a s láskou sa o ňu starajte.

 Zdroj: https://www.gardendesign.com/trends/2024.html