Terasový nábytok a doplnky: Tipy a inšpirácie, ako si zariadiť modernú terasu

ratanovy nabytok na terase

 

 

 

Ak ešte nemáte zariadenú svoju terasu, teraz je ten správny čas. Vychutnajte si najslnečnejšie dni sezóny naplno a na čerstvom vzduchu. Poradíme vám, ako postupovať pri zariaďovaní a prinesieme vám nové inšpirácie. 

 

Terasa je zárukou príjemne stráveného leta aj bez toho, aby ste míňali tisícky eur na dovolenky. Vďaka nej si môžete užívať dlhé letné dni aj večery vonku na slniečku či pri svite hviezd. A ak pracujete z domu, zabezpečí vám luxusný home office, ktorý vám budú kolegovia závidieť.

 

Ako však takúto terasu zariadiť? Neexistuje jeden správny návod, ale záleží na vašom vkuse, spôsobe využívania aj finančných možnostiach. Poradíme vám však základné zásady, ktoré vám pri zariaďovaní pomôžu.   

 

zahradny nabytok na terase

 

Investujte do kvalitého záhradného nábytku

 

Terasu ste si určite nepostavili preto, aby ste ju využívali len jednu či dve sezóny. Tak treba pristupovať aj k zariadeniu, ktoré by vám pri správnej starostlivosti malo vydržať aspoň zopár rokov. Investujte preto do kvalitných materiálov, ktoré sú stavané na používanie v exteriéri. K najobľúbenejším a najtrvanlivejším typom materiálu patria umelý ratan, drevo či hliník. Každý z nich má svoje prednosti, no ani jedným netrafíte vedľa. Narozdiel od lacných plastových konštrukcií sa vám odvďačia dlhšou trvanlivosťou a elegantnejším vzhľadom. 

 

Rozdeľte terasu na funkčné zóny

 

Ak máte terasu väčších rozmerov a priestor vám to umožní, pokúste sa rozdeliť ju na zóny podľa účelu používania. Uľahčí vám to organizáciu priestoru a zabezpečí, že vaša terasa bude vyzerať vždy upratane a úhľadne. Vyčleňte si napríklad stolovaciu zónu, v ktorej bude stôl, stoličky a gril, oddychovú zónu s lehátkami či tulivakmi, či rastlinnú zónu zasvätenú vašim kvetom a bylinkám.  

 

stolovanie na terase

 

Začnite záhradným stolovaním 

 

Určite budete súhlasiť, že stolovanie je vždy stredobodom každej terasy. Budete ju predsa využívať na posedenia pri kávičke, vínku či dobrom jedle. Na trhu je už dnes množstvo setov stôl + stoličky pre každý možný priestor. U nás si vyberiete od malých balkónových setov pre dvoch po veľké záhradné pohovky pre celú rodinu. Záleží teda najmä na veľkosti vašej terasy či počte ľudí, ktorí ju budú využívať. Priestor by mal byť ideálne využitý bez toho, aby bola terasa zaplnená alebo príliš prázdna. Ako sme už spomínali, výber materiálov je široký: umelý ratan, drevo, hliník či kov. Nezabudnite tiež na dôležitý komfort, ktorý vám poskytnú napríklad mäkké podušky. Keď už máte stolovanie vyriešené, môžete ho doplniť napríklad relaxačnými lehátkami.

 

Vytvorte si z terasy vonkajšiu kuchyňu

 

Spoločné večery s rodinou a priateľmi dostanú novú dimenziu, ak si zadovážite aj záhradný gril. Na trhu nájdete množstvo typov, od jednoduchých grilov na uhlie po kvalitné plynové grily či efektné záhradné ohniská. Viac o výbere vhodného grilu si prečítate v našom staršom článku. Vytvorte si na terase grilovací kútik a pridajte aj stolík na prípravu jedla. Vznikne tak akási vonkajšia letná kuchyňa, v ktorej môžete pripravovať grilované špeciality pre svojich blízkych.

 

zahradny gril na terase

 

Obklopte sa zeleňou

 

Terasa bez rastlín môže pôsobiť stroho a smutne. Neváhajte ju preto doplniť vhodnými vonkajšími rastlinami, stromčekmi či bylinkami. Vytvoríte si tak dokonalú oázu pokoja. Efektívne budú pôsobiť napríklad stredomorské oleandre, citrusy a olivovníky alebo provensálska levanduľa. Zasaďte tiež kuchynské bylinky, ako sú bazalka, rozmarín, tymián či mäta, ktoré môžete využiť pri grilovaní. Nezabudnite na elegantné kvetináče, napríklad z umelého ratanu či keramiky. 

 

Zveľaďte si terasu doplnkami

 

Pomocou doplnkov môžete terasu prispôsobiť vlastnému vkusu alebo jej štýl sezónne obmieňať. Poslúžia vám na to všetky možné textilné doplnky, ako sú vankúšiky, deky, koberčeky či obrusy. V prípade, že vaša terasa nemá strechu, bude pre vás neoceniteľným doplnkom záhradný slnečník. Podlahu terasy môžete ľahko vylepšiť vďaka skladacím dlaždiciam z dreva či terakoty. 

 

terasa v style boho

 

Nezabudnite na deti

 

Ak máte deti, vytvorte pre nich na terase hrací kútik, kde sa môžu cez leto dostatočne vyšantiť. Určite ocenia napríklad trampolínu, pieskovisko či detské posedenie. Vaša terasa tak možno trochu stratí na elegancii, no spokojné deti vám to vynahradia. Ak však máte veľkú záhradu, môžete detské doplnky umiestniť aj mimo terasy. 

 

Veríme, že vám zariaďovanie terasy pôjde ako po masle a čoskoro sa budete tešiť z príjemných letných chvíľ na čerstvom vzduchu. :)