Terasa pri dome: Ako si ju svojpomocne postaviť, zatieniť a zariadiť?

Poznáte to, slnko na jar začne vykúkať a vás to ihneď ťahá von. Grilovačka, kotlíkový guláš alebo večerné posedenia s priateľmi či rodinou. Chýba vám na záhrade priestor, kde by ste si tieto príjemné chvíle vychutnali? Postavte si pri dome terasu. V článku vám poradíme, ako postupovať. 

Plánovanie a príprava terasy 

Svojpomocná stavba terasy nemusí byť vôbec náročná. No skôr ako sa do toho pustíte, zvážte niekoľko dôležitých aspektov. Poriadne sa rozhliadnite po svojej záhrade a rozhodnite sa, kde môže byť vhodné miesto a aké úpravy si bude vyžadovať terén. Premyslite si veľkosť terasy a koľko priestoru máte k dispozícii. Nezabudnite tiež zvoliť správny materiál, ktorý bude pre vás najvhodnejší. 

Na začiatok vám môžu pomôcť nasledujúce otázky: 

 • Odkiaľ bude odtekať povrchová voda?
 • Ako zabezpečiť dostatočnú cirkuláciu vzduchu pod terasou?
 • Aký typ osvetlenia použijete?
 • Aký je stav pod povrchom?
 • Akú zvolíte konštrukciu? 

Výber materiálu 

Keď už máte zvolené základné charakteristiky vašej budúcej terasy, prichádza na rad určiť si typ materiálu. V dnešnej dobe máte na výber k dispozícii: 

 • Kamenné terasy – sú bežne používané v našich končinách a na výber sú rôzne typy a druhy kamennej alebo betónovej dlažby. Tento materiál je cenovo dostupnejší a má dlhú životnosť.
 • WPC terasy – alebo známe aj ako drevoplastové dosky, sú vyrobené z kvalitného kompozitu a ich životnosť sa udáva na 40 rokov pri minimálnej údržbe. Tento materiál sa neštiepi a nájdete ho v rôznych farebných odtieňoch.
 • Drevené terasy – drevo má prirodzené teplo, ktoré sa nedá dosiahnuť plastovými alebo kamennými obkladmi. Taktiež môže byť dokončené do rôznych textúr a farieb. Pri správnom ošetrení vám dlho vydrží. 

 Materiál kameň, WPC a drevo 

Stavba terasy 

Po plánovaní a výbere materiálu sa dostávame k výstavbe samotnej terasy. Ak ste si zvolili drevenú alebo WPC terasu, poradíme vám ako si ju svojpomocne postaviť. 

 • Kvalitný podklad – ako pri každej výstavbe, aj tu sa začíname od základov, takže je veľmi dôležité mať vhodný podklad. Ak nemáte betónový podklad, viete si postaviť drevenú podkonštrukciu z hranolov. Nezabúdajte na správnu cirkuláciu vzduchu pod terasou.
 • Montáž dosiek – v tomto bode pripomíname pravidlo „dva krát meraj, raz rež“. Každá odchýlka sa počíta a ak ju nebude vidieť dnes, môže sa odzrkadliť za nejaký čas a spôsobiť vám nepríjemnosti.
 • Ošetrenie – Poveternostné podmienky sú rôzne a všetky majú vplyv na životnosť materiálu. Aby vaša práca nebola márna a terasa vám slúžila čo najdlhšie,  je veľmi podstatné urobiť záverečne ošetrenie. Pri dreve tak urobte náter olejom, parafínom alebo voskom.

 Výstavba dreveného podkladu 

Čím zatieniť terasu? 

Terasa je hotová. Už si máte kam položiť stôl, záhradné sedenie, poprípade gril. Na to, aby bola atmosféra dokonalá a nepokazilo ju priame slniečko ani dážď, bude potrebné zvoliť vhodné zatienenie. 

Nižšie vám popíšeme niekoľko možností, čím si terasu najlepšie zatieniť: 

 • Slnečníky – flexibilná alternatíva, pretože sa dajú ľahko poskladať a hocikedy premiestniť. Taktiež si jednoducho prispôsobíte uhol tienenia. Ich údržba je nenáročná a k dispozícii máte niekoľko rôznych variácií.
 • Markízy – poskytujú vám dlhodobý tieň a zároveň stálosť svetla počas horúcich letných dní. Montáž markíz si nevyžaduje extra zručnosť, sú výškovo nastaviteľné a ľahko sa skladajú. Vďaka príslušnej kľuke je možné meniť uhol tienenia, takže slnko vám už nebude svietiť priamo do očí.
 • Pergoly – sú montované vonkajšie prístrešky, ktoré vám poskytnú ochranu pred slnkom a inými poveternostnými podmienkami a pritom si zachovávajú svoju vzdušnosť. Zostaviť si ich môžete veľmi rýchlo a krytá terasa pri dome efektívne predĺži váš obytný priestor.

 Slnečník, markíza a pergola 

Nábytok a doplnky 

Na terase nezabudnite ani na pohodlné záhradné sedenie a praktické záhradné boxy na podušky a deky. Vhodné záhradné osvetlenie vytvorí ten správny šmrnc. Gril, na ktorom si pripravíte skvelé pokrmy, bude už len chutnou bodkou na záver. 

Pre viac tipov si prečítajte náš článok: Terasový nábytok a doplnky: Tipy a inšpirácie, ako si zariadiť modernú terasu

Terasa so zariadením

Inšpirácie pre vonkajšie terasy 

Doba je rýchla a trendy sa často menia. Dôležité je, aby ste sa na terase cítili príjemne a dopriali si pocit relaxu. Pri zariaďovaní myslite na praktickosť, ale aj pohodlnosť.  

Večerná terasa 

Kamenná terasa 

WPC terasa

 Drevená terasa