Milujete varenie? Zamilujte si ho ešte viac vďaka vonkajšej kuchyni

Jedlo pripravené vonku na priamom ohni má svoju dlhodobú tradíciu a jeho výnimočnej chuti málokto odolá. Vďaka tomu si mnohí zamilovali takúto prípravu a pokračujú aj naďalej v dávnej tradícii. V dnešnej dobe je to hlavne grilovanie, ktoré si užívame v letných dňoch. A, kde si ho milovníci varenia lepšie vychutnajú ako v letnej kuchyni? O tom, ako si zaobstarať vonkajšiu kuchyňu, aké výhody ponúka a, ako si ju zariadiť sa dočítate v tomto článku.   

Ako si postaviť letnú kuchyňu? 

Varenie, grilovanie a samotná príprava jedál je pre mnohých vášňou a relaxom. Vlastné nápady či zapísané recepty čakajú na prvé lúče, aby mohli byť v teplejších dňoch odskúšané na rozpálenom rošte. Najlepšie sa takéto pokrmy pripravujú v letnej kuchyni. Ešte ju nemáte? Tak pred tým, ako si ju zaobstaráte vám dáme pár tipov. 

Priestor a umiestnenie 

Pred každou menšou stavbou je veľmi dôležité, aby ste si vopred premysleli, kde bude umiestnená v priestore a aká bude veľká. Tak isto je to aj pri výstavbe vonkajšej kuchyne. Ak už máte betónový podklad alebo drevenú terasu hotovú, o to bude rýchlejšie stavať. Správny podklad je dôležitý. Ďalej si treba premyslieť, čo bude súčasťou kuchyne či to bude len gril a pracovný priestor, alebo chcete mať aj úložný priestor poprípade umývadlo k dispozícii. Potom treba myslieť aj na pripojenie vody. 

Typ kuchyne 

Podľa priestoru si zvoľte najvhodnejší tvar kuchyne, napríklad: tvar I, L, U s ostrovčekom alebo bez. Pri drevenej terase nezabudnite na zaťaženie. Ak máte betónový podklad, máte viac možností pri výbere materiálu, z ktorého budete kuchyňu stavať. Môžete si ju vymurovať, vyhotoviť z dreva alebo si zaobstarať nerezovú. Keďže kuchyňa bude umiestnená vonku, dbajte na správny výber dreva. Masívne určite natrite ochranným náterom. 

Rozpočet 

Pri plánovaní, nezabúdajte aj na rozpočet, od ktorého bude závisieť aká bude vaša kuchyňa. Ak máte zvyšné tehly alebo drevo v kôlni, zamyslite sa ako by ste ich mohli využiť na tento projekt. S dobrým plánom sa dá aj z mála vykúzliť unikátny, funkčný a čarovný priestor, kde budete pripravovať úžasné jedlá pre vašich blízkych. 

 Murovaná letná kuchyňa 

Výhody letnej kuchyne 

Budovanie a rozširovanie si vyžaduje energiu, čas a peniaze, ale letná kuchyňa je priestor, do ktorého sa vám oplatí investovať a poskytne vám mnoho výhod, ako napríklad: 

  • Rozširuje obytný priestor – vhodne zariadená vonkajšia kuchyňa vám prinesie interiér do exteriéru. Priestranne tak zväčší vašu obytnú plochu, príjemne doladí a s exkluzívni vašu záhradu.
  • Robí varenie chutnejším – na čerstvom vzduchu chutí jedlo oveľa lepšie. Chuť takto pripravených jedál je výraznejšia a vôňa prenikavejšia. Samozrejme kvalitný gril je základ dobrej letnej kuchyne. Ale určite aj kvality šéfkuchára, ktorý jedlo doladí svojimi kulinárskymi schopnosťami.

 Špíz na grile 

  • Zbližuje spoločnosť – niekto rád griluje každý večer, iný zas príležitostnejšie, ale hlavne grilujete spoločne s rodinou či priateľmi. Spoločne sa podieľate na príprave jedla pred tým, ako ho položíte na gril a užívate si skvelé chvíle.
  • Trávite viac času vonku – letná kuchyňa na terase alebo v záhrade je vynikajúcim miestom, kde môžete stráviť viac času na čerstvom vzduchu. Slnko dokáže každému zlepšiť náladu, doplní do tela hladinu vitamínu D. Vo večerných hodinách si môžete vychutnať príjemný vzduch letných večerov.  

Ako si zariadiť letnú kuchyňu? 

Hlavným hrdinom vašej vonkajšej kuchyne sa stane určite gril, na ktorom budete pripravovať rôzne pokrmy a špeciality pre vašich blízkych. Zvoliť si môžete plynový alebo na drevené uhlie. Plynový gril, vám umožňuje jednoducho regulovať teplotu počas celej doby grilovania. Tieto grilu majú väčšie rozmery, a tak viete naraz pripravovať rôzne jedlá a prílohy. Grily na drevené uhlie sú ľahšie prenosné a dodajú mäsu a zelenine špecifickú údenú chuť a vôňu.  

 Gril na drevné uhlie a plynový gril 

Keď je chutné jedlo nachystané, určite si ho radi vychutnáte za prestretým stolom. Ten si môžete zladiť k vašej vonkajšej kuchyni podľa zvoleného materiálu alebo farby. Niekomu sa hodí drevený alebo ratanový nábytok. Iní možno uprednostnia hliníkové alebo kovové záhradné sedenie, existuje množstvo variácii. Poduškami môžete doladiť alebo zvýrazniť dizajn vášho prostredia. Dôležitá je, aby sa vám sedelo pohodlne a jedlo si tak vychutnáte naplno. A aby ste od stola nemuseli odbiehať, so servírovacím vozíkom, budete mať všetko po ruke.

Letná kuchyňa na terase 

Nezabúdajte aj na vhodné osvetlenie, bez ktorého sa večer nezaobídete. Jeho umiestnenie v priestore by ste si mali premyslieť. Podstatné bude, aby ste mohli sledovať vaše jedlo počas grilovania, ale aj, aby ste pri večeri videli jeden na druhého.

Pri zriaďovaní letnej kuchyne máte plno možností. Zvážte svoj rozpočet, priestor a umiestnenie. Myslite na veľkosť, praktickosť a zároveň sa pokúste doplnky príjemne zladiť k už použitým materiálom a farbám. Ak nie ste kutil, radšej kontaktujte šikovného odborníka. Hlavne, aby ste boli spokojní a z prípravy jedál ste mali radosť vy aj vaše okolie.