Je možné pestovanie na balkóne? Máme pre vás odpoveď

Záhrada na balkóne je skvelou alternatívou pre tých, ktorí majú obmedzený priestor, ale stále túžia po záhrade plnej rastlín a kvetov. Nie je len esteticky príjemná, ale môže tiež poskytnúť čerstvé bylinky a zeleninu na vlastnú spotrebu. S vhodným výberom rastlín a správnou starostlivosťou, môže byť záhrada na balkóne skutočnou oázou pokoja a relaxu aj v centre mesta. 

Ako postupovať pri pestovaní na balkóne? 

Priestor 

Máte menší alebo väčší balkón či terasu? Ak je priestor malý, začnite tiež v malom. Začiatočník, by mal začať s niekoľkými kvetináčmi, aby si odhadol aj čas, ktorý bude tráviť pestovaním. Pestovať môžete aj vertikálne a využiť priestor na stene, kde si viete zavesiť kvetináče na to určené. 

Zaťaženie 

Každý balkón poprípade terasa má svoju veľkosť a možné zaťaženie. Predtým než začnete pestovať, zistite si, či váš balkón znesie váhu črepníkov aj so zeminou

Rozmiestnenie 

Kvetináče si umiestnite tak, aby ste mali ľahký prístup pri zalievaní. Buďte zdvorilí, nezabúdajte na susedov a pod nádoby umiestnite podnosy, aby voda nepretekala. 

Rozpočet 

Záhrada na balkóne si vyžaduje určitú investíciu, ktorú viete samozrejme zminimalizovať. Nekupujte len hotové rastliny v supermarketoch. Skúste si vyhľadať lokálnych pestovateľov alebo začnite od semienok. Jediná vec, na ktorej nešetrite je kvalitná zemina.

 Pestovanie byliniek na balkóne

Na čo nezabudnúť? 

Denné svetlo 

Dobre zvážte výber správnych rastlín. Nestrácajte čas s pestovaním plodín, ktoré nebudú prosperovať. Taktiež prihliadajte, na ktorú svetovú stanu máte orientovaný balkón a koľko slnečného svetla budú mať rastliny počas dňa. Ak je váš balkón orientovaný na juh a celý deň naň dopadá priame slnko, bude sa dariť skoro každej zelenine, mnohým kvetom aj kaktusom. V prípade, že váš balkón je orientovaný na sever alebo ho väčšinu dňa zatieňujú iné budovy, obzrite sa skôr po rastlinách, ktoré si nevyžadujú veľa denného svetla. Ako napríklad paprade, begónie netýkavky. Aj špenátu a šalátu postačí pár hodín denného svetla či niektorým druhom byliniek. 

Poveternostné podmienky 

Je váš balkón alebo terasa vystavená veternému počasiu?  Aj na toto netreba zabúdať pri výbere plodín. Čím vyššie ste, tým častejší veternejšie u vás môže byť a vietor napomáha k vysušovaniu rastlín, čo si vyžaduje pravidelnejšiu starostlivosť. Aby ste zmiernili vietor, zabezpečte si mriežky alebo pletivo, ktoré si umiestnite po bokoch balkóna. Zároveň vám môžu slúžiť ako opora pre ťahavé rastliny. Taktiež je vhodné použitie kvetináčov z ťažších materiálov alebo si ich jednoducho zaťažte, aby sa pri náraze vetra neprevrátili. 

Údržba 

Údržba zeleninovej záhrady na balkóne si bude vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Rastliny treba častejšie zalievať oproti pestovaniu v klasickej  záhrade. Hnojiť je potrebné podľa pokynov pre daný typ plodiny. Odumreté časti rastlín sa odporúča obstrihávať, aby sa energia zo zeminy dostávala do živých častí a podporila ich rast. 

Relax na balkóne

Čo pestovať na balkóne? 

Ako sme už spomenuli, veľa záleží od umiestnenia balkóna. Každopádne, v našom klimatickom pásme máme veľa možností pri výbere. Veľmi obľúbené je pestovanie paradajok na balkóne, taktiež čili papričiek, šalátu, reďkovky, cukety či jahôd. Dokonca nie je problém dopestovať na balkóne aj zemiaky alebo stolové hrozno. Bylinky, ktoré sa dajú využiť pri príprave každodenných pokrmov ako bazalka, tymián, pažítka a mnoho iných

Ak sa zameriavate na okrasné rastliny oproti plodinám, zamyslite nad tým akú farbu a vôňu uprednostňujete a podľa toho si zvoľte také, ktoré vám budú robiť najväčšiu radosť. 

Čo všetko si treba zaobstarať? 

Nádoba 

Je dôležité vybrať si správny kvetináč. Ten si treba zvoliť podľa toho, čo ste sa rozhodli pestovať. Každá rastlina alebo plodina si vyžaduje niečo iné. Niektoré musia byť vysadené ďalej od seba, iné zas hlbšie. Samozrejme pred začatím si prezistite, v ktorom období môžu byť vami zvolené rastliny vysádzané. 

Zemina a substráty 

Základom každého  pestovanie je zemina a substráty, ktoré sú obohatené o živiny. Rastliny ich potrebujú pre svoj rast a vývoj. Pri výbere tiež prihliadajte na to aké rastliny alebo plodiny budete pestovať, aby ste si zaobstarali najvhodnejší podklad, do ktorého vaše rastliny zasadíte. 

Náradie a doplnky 

Aj v menšej balkónovej záhradke sa nezaobídete bez záhradného náradia a záhradných doplnkov.  Určite si obstarajte lopatku, nožnice, rozprašovač, poprípade úložný priestor pre náradie. Samozrejme, nezabudnite na relax a vo vami nádhere vytvorenej záhrade na balkóne si doprajte oddych na pohodlnom záhradnom kresle s kávičkou v ruke.

 Balkónové kvety - sadenie

Ako ste zistili pestovanie na balkóne je možné a my vám želáme príjemné pestovanie a veľa úrody. 

Zdroj: https://www.almanac.com/10-tips-starting-balcony-garden