Jarná záhrada: Aké trvalky a letničky vysadiť?

Mnoho z nás sa každý rok teší na prvé teplé dni a prichádzajúcu jar, kedy všetko znova začne ožívať. Vo vzduchu rozvoniavajú kvitnúce stromy a kvety, ktoré príjemne dopĺňa štebot vtákov. Opäť začína obdobie, kedy v záhrade začíname tráviť viac času, aby sme si zveľadili svoje okolie. V článku vám poradíme, aké kvety sú najvhodnejšie na pestovanie v jarnom období, ako sa pripraviť pred sadením, aby sa kvetom darilo. A na záver si ukážeme pár inšpirácií na jarnú záhradu. 

Aké kvety pestovať v záhrade? 

Okrasné záhrady v plnom kvete spríjemňujú a rozjasňujú celé prostredie. Zároveň lahodia nášmu oku a upokojujú na duši. Ich krása a vôňa sú symbolom nového začiatku a kolobehu prírody. Na jar môžeme v záhrade vysádzať trvalky alebo letničky, im slabší mráz neuškodí. Niektoré zo záhradných kvetov nepotrebujú slnko, iným by sa zas v tienistom prostredí nedarilo.

Ak sa však už oteplilo, zasadiť môžete aj ďalšie kvety ako ruže, ktoré je najlepšie vysadiť v deň, keď je pod mrakom. Keď ste sa rozhodli pre popínavé ruže alebo iné ťahavé kvety, určite oceníte dekoračný oblúk, na ktorom nádherne vyniknú a doplnia priestor vašej záhrady. 

Karafiáty zasaďte v apríli, prvé kvety vám začnú kvitnúť už v máji a vydržia vám až do jesene. Tak isto sa vám odvďačí aj kosatec. Nádherné prvosienky vám rozvoňajú celú záhradu 3 mesiace po výsadbe. Begónie sú kvety rôznych farieb, paleta je skutočne široká, hlavne majú rady dostatočnú zálievku. Tú si v záhrade viete zabezpečiť zavlažovačmi alebo hadicou s automatickým navijakom

Vôňa levandule je veľmi upokojujúca, a táto kvetina je zároveň aj veľmi užitočná. Môžete si ju vysušiť na čaj alebo si z nej spraviť chutný sirup. Vysaďte si ju do záhradných kvetináčov v blízkosti terasy alebo posedenia, pretože jej ďalšou vlastnosťou je, že odpudzuje otravný hmyz.  A ešte k tomu vám bude dlhodobo skrášľovať okolie, keďže rastie rýchlo a vydrží dlho. 

Ďalšie vhodné kvety do záhrady, ktoré sa sadia počas teplejších jarných dni (Apríl/Máj) sú napr.:   

  • Nechtík, ktorý má nádhernou žltú až oranžovú farbu a taktiež liečivé účinky. 
  • Echinancea má rada dostatok slnka a mierne vlahy. 
  • Astry zas farebne rozjasnia všetky záhony. 

 Výber je pestrý a záhradné kvety sú veľmi rôznorodé, takže nie je ťažké si ich prispôsobiť podľa farby a prostredia, ktoré im vyhovuje.

 Letničky a trvalky 

Ako sa pripraviť na pestovanie? 

V prvom rade si vyčleňte v záhrade priestor, kde chcete pestovať. Následne si vyčistite priestor a prichystajte pôdu na výsadbu kvetov. Pomocou fúrika alebo záhradného vozíka si biologický odpad preneste do kompostu. A pripravte si hnojivo na pestovanie rastlín pre ďalšie obdobie.  

Aby sa vašim kvetom darilo, ich výber voľte podľa toho kde ste sa ich nakoniec rozhodli ich vysadiť. Zvoľte si farebnú kombináciu kvetov a pred výsadbou prihliadajte aj na čas za aký vám jednotlivé rastliny vykvitnú, aby sa vám nádherne dopĺňali. Rozmiestnenie ich a tvar vášho záhonu si dopredu naplánujte. Vyznačte si, kde budete konkrétne kvety vysádzať a dodržte aj rozostup rastlín. Okrem toho si líniu záhonu môžete pekne ohraničiť kameňmi rôznych farebných odtieňov po okraji, ale aj medzi kvetmi. Takto vám kvetinový záhon ešte viac vynikne.  

Pestovanie kvetov nie je veľmi náročné, vyžaduje si len pravidelnú starostlivosť, čo sa vám odvďačí, keď kvety začnú kvitnúť.

 Výsadba kvetov 

Nápady na jarnú záhradu 

Ako sme už spomenuli, medzi kvety si môžete umiestniť rôznofarebné kamienky. Taktiež si záhon môžete vyčleniť a ohraničiť pomocou starých tehál alebo tehál na to priamo určených. Zámkovou dlažbou alebo si vytvoriť skalku či kaskády.  

Populárne sú aj dekorácie zo starých rozbitých kvetináčov, zaujímavých džbánov. Poprípade môžete použiť starý dutý peň alebo zaujímavý kúsok z dedkovej dielne. Farebnosti, tvarom a vašim nápadom sa medze nekladú, dôležité je, aby ste sa čas v záhrade užili naplno a s výsledkom boli spokojní.

Nápady na jarnú záhradu

 

Veríme, že sa vám podarí tento rok vypestovať nádherné záhony, ktoré budú korunou vašej záhrady.