Dokonalé záhradné kúpanie: Čo umiestniť okolo bazéna a čo pod bazén?

záhradný bazén

 

 

 

Chýba vám k letnej pohode už len poriadny záhradný bazén? Ak zvažujete jeho kúpu a neviete si rady, kam ho umiestniť, ako pripraviť podklad pod bazén či ako skrášliť jeho okolie, poradíme vám. 

 

Stúpajúce teploty čoraz viac lákajú ku kúpaniu a obyvatelia rodinných domov preto tradične napúšťajú svoje bazény. Ak ešte nemáte ten svoj, neváhajte a vyberte si z ponuky záhradných bazénov, ktoré vám spríjemnia leto na záhrade. Ak už bazén kúpený máte, no váhate s jeho umiestnením, čítajte ďalej. 

 

Kam umiestniť záhradný bazén?

 

Umiestnenie bazéna je vhodné si dobre premyslieť. Bazén by mal dokonale zapadnúť do vašej záhrady, nemal by vám zavadzať v iných činnostiach a mal by byť umiestnený s ohľadom na určité pravidlá. 

 

Súkromie

 

K príjemnej atmosfére vám určite nepomôžu zvedavé pohľady susedov a okoloidúcich. Umiestnite preto bazén tak, aby poskytoval istú dávku súkromia a bol aspoň čiastočne skrytý pred očami ľudí. Plot v okolí bazéna opatrite tieniacou fóliou, textíliou, ratanovou či bambusovou zástenou, alebo pri ňom vysaďte malé stromčeky a kríky. Budete sa tak môcť naplno oddať relaxu a vodným radovánkam bez toho, aby o tom všetci vedeli. 

 

Slnko

 

Aby ste dosiahli príjemnú teplotu vody bez dodatočného ohrievania, umiestnite bazén v tej časti záhrady, kde svieti slnko počas dňa najdlhšie. Ak je to možné, orientujte bazén smerom na juh. Keby bol totiž umiestnený v tienistej časti pozemku, voda sa neohreje dostatočne a záhradné kúpanie tak bude skôr otužovaním. Vyhnite sa tiež umiestneniu blízko stromov, ktoré by na bazén mohli vrhať tieň a znečisťovať ho popadaným lístím, kvetmi, semenami či peľom.

 

Komfort a bezpečnosť

 

Prístup k bazénu by mal byť jednoduchý a pohodlný. Ideálne je, keď k nemu vedie dlažba či chodníček. Vyhnete sa tak zablateným šľapkám a pošlapanému či premočenému trávniku. Rovnako priestor okolo bazéna a pod ním by mal byť spevnený. Bazén by nikdy nemal byť umiestnený v blízkosti elektrických inštalácií alebo vedenia. Mimo sezóny tiež myslite na prekrytie bazéna, ktoré zabráni možným pádom. Ideálne je pevné bezpečnostné prekrytie, ktoré je zvyčajne výsuvné. Alternatívou je tiež zastrešenie bazéna.

 

Praktickosť a estetickosť

 

Pri umiestnení bazéna treba myslieť aj na to, že ho budete zrejme využívať maximálne 4 mesiace v roku (pri exteriérovom bazéne). Ak nejde o skladací či nafukovací bazén, počas ostatných mesiacov bude len prekážkou na vašej záhrade, ktorá bude zaberať miesto. Umiestnite ho preto tam, kde vám naozaj nebude zavadzať pri iných aktivitách, napríklad pri záhradničení či hre vašich detí. Pre zachovanie estetiky záhrady sú najvhodnejšie zapustené bazény, ktoré ju nenarúšajú a sú dostupné v mnohých moderných dizajnoch a prevedeniach. 

 

nadzemný bazén

 

Ako pripraviť podklad pre bazén? 

 

V prípade nadzemných a najmä nafukovacích bazénov si ľudia často myslia, že ich stačí položiť na trávnik. Nie je to ideálne, pretože plocha nemusí byť dostatočne rovná, a zároveň o svoj trávnik ľahko prídete. Napustený bazén má totiž svoju váhu a trávnik pod ním nemá veľkú šancu prežiť. Po bazéne tak po sezóne zostane len nepekná stopa. Drobné kamienky, konáriky a ďalšie nečistoty môžu zároveň bazén poškodiť, preto je vhodné použiť vhodný podklad. Ideálne sú na to určené podložky z geotextílie, gumy či peny, ktoré bránia poškodeniu dna. 

 

Pre umiestnenie bazéna vyberajte v prvom rade miesto, ktoré je vodorovné a bez väčších nerovností. Na vyrovnanie jemných nerovností môžete použiť piesok a drevenú dosku s vodováhou, ktorá vám pomôže zjednotiť povrch a pripraviť vodorovnú plochu. Následne už len položte vhodnú podložku a môžete pokladať bazén. Úplne najvhodnejšie však je, keď je podklad vydláždený, napríklad zámkovou dlažbou. Poslúžiť môže aj samotná terasa, ak na nej máte dostatok miesta pre bazén. 

 

V prípade zapustených bazénov je vhodné nechať prípravu na odborníkov. Ak teda nevlastníte bager a nemáte skúsenosti s výkopovými prácami. :) Takéto riešenie je síce finančne nákladnejšie, no tiež trvácnejšie. Zároveň môžete bazén prispôsobiť dizajnu vašej záhrady a vybrať si z množstva materiálov, tvarov a rôznej hĺbky. Tu je vhodné myslieť najmä na spevnenú plochu v okolí bazéna, ktorá slúži na jeho obsluhu, vchádzanie a vychádzanie či pre umiestnenie lehátok a slnečníkov. Rovnako nezabudnite na prekrytie či zastrešenie. 

 

záhradné posedenie pri bazéne

 

Ako zariadiť okolie bazéna?

 

Keď už máte premyslené miesto aj podklad pod bazén, môžete začať rozmýšľať nad ďalšími doplnkami. Ako sme už spomenuli, okolie bazéna je vhodné opatriť spevnenou plochou, ktorá umožní umiestnenie lehátok či slnečníkov. Na tento účel vám môžu poslúžiť aj dekoračné WPC dlaždice v terakotovom dizajne, ktoré sú praktické a estetické zároveň. Odolajú vode, vlhkosti aj UV žiareniu. 

 

Vyberte si z našej ponuky lehátok z rôznych materiálov, ideálne z odolného a praktického umelého ratanu. Slnečníky vám zas v blízkosti bazéna poskytnú príjemný tieň. Skvelým pomocníkom bude záhradná solárna sprcha, ktorá vám pomôže udržať čistotu vody v bazéne a navyše šetrí energiu. Ak plánujete bazén využívať aj večer, siahnite po solárnom osvetlení, ktoré je bezpečné, ekologické, a vyčaruje tú správnu atmosféru.  

 

Ak potrebujete pomôcť s výberom tých správnych záhradných doplnkov, neváhajte nás kontaktovať