Ako vytvoriť záhradný chodník? Praktický postup krok za krokom

Rozmýšľali ste nad tým, ako pridať krásu a funkčnosť do vašej záhrady? Máme pre vás riešenie. Záhradný chodník spĺňa dekoračnú funkciu aj úžitkovú. Pri výsadbe novej záhrady, si viete všetky cestičky a celý projekt vopred naplánovať. Pri zaužívanej záhradke ich stačí prispôsobiť podľa frekventovanosti a účelnosti. Neviete ako na to? My vám radi poradíme ako si vybudovať záhradný chodník krok za krokom. 

Návod na výstavbu záhradného chodníka 

Výber materiálu 

Je len vecou vkusu, pre aký materiál sa rozhodnete pri výstavbe vášho záhradného chodníka. Môžete si zvoliť kameň, zámkovú dlažbu, betónové tvárnice alebo ak radi tvoríte, vyrobte si vlastné tvárnice podľa vašej fantázie či už v tvare odtlačky listov, oválne alebo rôzne iné geometrické tvary. Alebo sa rozhodnite pre drevo či drevené dlaždice, ktoré sú taktiež odolné voči poveternostným vplyvom a ľahko sa udržujú.

 Materiál na výstavbu chodníka

Rozloženie chodníka 

Vopred si vyznačte trasu, kadiaľ budete chodník viesť, aby ste mali prehľad a prípadne sa vyhli nevhodnému terénu. Vyznačenie viete spraviť veľmi jednoducho, pri rovnom chodníku použite kolíky a špagát. Ak plánujete rôzne zakrivenia, použite na označenie napríklad záhradnú hadicu. V prípade, že sa chodník bude využívať na častú premávku, nezabudnite prihliadať na to, či bude dostatok priestoru medzi vchodovými dverami a príjazdovou cestou. Okrem toho by mali dvaja ľudia pohodlne prejsť okolo seba a tomu je tiež potrebné prispôsobiť šírku chodníka. Samozrejme prihliadajte aj na šírku dlaždíc, aby ste z nich zbytočne nemuseli rezať. Malé chodníčky, ktoré vedú k zákutiam vašej záhradnej scenérie môžu byť užšie, postačujúce pre jednu osobu.  

Príprava cestičky pre chodník 

V tomto kroku začínate so zemnými prácami. Vyznačenú trasu si postupne vyrýľujte a odstráňte všetku trávu, buriny aj korene rastlín. Výkop by mal byť cca o 5 cm hlbší ako výška použitého materiálu. Následne pripravenú trasu poriadne udupte opakovaným chodením alebo použite vibračnú dosku. 

Pokládka obrubníkov (voliteľné) 

Pri ťažších materiáloch je nutné použiť obrubník, pri drevených dlaždiciach to nie je nevyhnutné, ale každopádne poskytne vám lepšiu stabilizáciu, keďže obrubník napomáha dlažbu udržať na mieste. Pri ľahších materiáloch si zvoľte napríklad plastový obrubník, ktorý je nenáročný na manipuláciu a dobre sa prispôsobuje rôznym záhybom. Obrubník taktiež slúži aj ako zábrana pred šírením buriny, ale na to vám postačí aj oddeľovač buriny. 

Použite geotextíliu 

Pozdĺž celého záhradného chodníka položte geogextíliu. Vždy sa snažte použiť čo najviac súvislý kus. Ak je potrebné použiť viac kusov prekrývajte ich okraje aspoň cez 20 - 30 m. Pretŕčajúcu textíliu orežte a pripevnite k pôde pomocou kotvovacích kolíkov.

 Geotextília na prípravu záhradného chodníka

Pridajte pieskovú vrstvu 

Teraz je na rade piesková vrstva, ktorá by mala mať aspoň 5 cm. Potom piesok pekne uhlaďte. Šikovne si viete pomôcť drevenou doskou, ktorá je o niečo užšia ako samotná šírka cesty. 

Pokladanie drevených dlaždíc 

Do pieskového lôžka začnite postupne ukladať dlaždice. Drevené dlaždice majú zásuvný systém, ľahko sa ukladajú a môžete ich položiť do rôznych tvarov. Ak vám náhodou začnú vznikať nerovnosti, pridajte alebo odstráňte piesok Pomáhajte si s vodováhou.

 Drevené záhradné chodníky

Vyplňte prázdne miesta 

Prázdne miesta vyplňte pieskom, štýlovými kamienkami alebo iným materiálom, ktorý pomôže, aby burina nerástla pomedzi škáry. 

Údržba 

Záhradný chodník z drevených dlaždíc si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, stačí ak ho budete pravidelne udržiavať od nečistôt. Ak zbadáte časom nejaké poškodenie alebo sa dlaždica uvoľní, opravte to čo najskôr. 

Čistenie záhradného chodníka 

Ak ste sa rozhodli pre chodník z iného materiálu, základný postup je veľmi podobný ako pri tvorbe chodníku z drevených dlaždíc. Pri kamennom chodníku si pred pokladaním rozložte kamene, aby ste videli ich tvary a rozmery a postupne ukladajte. K okraju používajte väčšie kamene a veľkosť pri ukladaní striedajte. Pri zámkovej dlažbe si zvoľte farbu ktorá sa hodí k vášmu okoliu a nezabúdajte na správne rozostup medzi jednotlivými kockami. Štrkové chodníky pôsobia neformálne a sú jednoduché na výstavbu. 

Pár inšpirácií 

Kamenný záhradný chodník s dlažbou 

Štrkový záhradný chodník

 Drevený chodník z guľatiny 

Nech ste sa rozhodli pre akýkoľvek materiál pri výstavbe chodníka, celkový dojem má pôsobiť vzdušne. Trasy cestičiek majú byť premyslené a prispôsobené vašim preferenciám. Hlavne vy by ste mali byť spokojní s výsledkom vašej práce. Užívajte si pohodu a krásu záhrady pri prechádzke chodníkom a obdivujte svoj exteriér.