Ako osvetliť terasu či altánok? Užitočné tipy pre vás

Počas letných večerov si určite radi posedíte na čerstvom vzduchu aj po zotmení a užívate si večernú pohodu. Altánky alebo terasy sú skvelým miestom na oddych a príjemné chvíle strávené s rodinou a priateľmi. Konečne ste si vybudovali vlastný priestor, ale máte pocit, že k dokonalosti vám ešte niečo chýba? Atmosféru letného posedenia výrazne zlepší správne zvolené osvetlenie.  

V dnešnej dobe osvetlenie terasy alebo altánku už nemá len praktický účel. Vhodná kombinácia svetiel dotvorí priestor a zmení celkový dizajn terasy. Ponuka svetiel je veľmi pestrá a existuje mnoho rôznych dekoratívnych kúskov, ktoré esteticky ucelia vonkajšie posedenie. V minulom článku sme sa zamerali na svojpomocnú výstavbu terasy. V tomto článku si povieme o tom, ako ju správne osvetliť a aké kombinácie zvoliť. 

Ako si vybrať to pravé osvetlenie? 

Aby terasa alebo altánok pôsobili harmonicky, musíte sa zamerať na ich celkový vzhľad, a primerane jej veľkosti a tvaru prispôsobiť osvetlenie. Preto je dôležité vopred sa zamyslieť a dbať na správny výber, kde budú jednotlivé svetlá umiestnené. Našťastie, v dnešnej dobe už nie je žiadny problém, keďže k dispozícii máte na výber z rôznych možností vonkajšieho osvetlenia.   

Zabudované vonkajšie osvetlenie  

Ako už samotný názov prezrádza, je to osvetlenie, ktoré je súčasťou stavby a pri výstavbe by sa nemalo zabúdať na predprípravu elektroinštalácie. Samozrejme, trasy na elektrické káble sa dajú vysekať aj dodatočne, len si to vyžaduje skúsenosti odborníka. Podľa zvoleného miesta si môžete vybrať z ponuky stropného, nástenného alebo aj bodového osvetlenia. Zväčša sú umiestnené od seba tak, aby poskytovali dostatok svetla pre celý priestor. Primárne sú určené na použitie v exteriéri, preto výrobcovia používajú pri ich výrobe odolný materiál ako kov, plast alebo sklo. Z úsporného hľadiska k vašej peňaženke a celkovo k prírode majú už väčšinou zabudovanú LED žiarovku. 

Samostatne stojace osvetlenie  

Niektoré si vyžadujú predprípravu elektroinštalácie, preto je potrebné, aby ste si vopred premysleli ich rozmiestnenie. Ale k dispozícii sú aj solárne samostojace lampy, ktoré chytíte a jednoducho umiestnite takmer kamkoľvek na vašej terase alebo v jej okolí. K dispozícii máte na výber z rôznych tvarov a materiálov. Určite si nájdete ideálny kúsok zo stojanového osvetlenia, ktorý esteticky doplní a príjemne rozjasní vaše večerné posedenie, párty alebo filmové premietanie na plátne. 

Solárne lampy 

Keďže ich zdrojom energie je slnko, sú určené hlavne na osvetlenie terasy, altánku alebo iných vonkajších priestorov. Solárne lampy sú ekologické, šetrné k životnému prostrediu a samozrejme, okrem prvotnej investície váš už nič nestoja. Veľkou výhodou je, že na ich inštaláciu nie sú potrebné žiadne špeciálne zručnosti. Dôležité je, aby mali prístup k slnečným lúčom, dobili si svoj zásobník a večer vám poskytli osvetlenie. Sú veľmi ľahké a preniesť ich zvládne aj malé dieťa. Tvar a veľkosť si vyberte, tak aby príjemne doplnili vaše prostredie. 

Dekoračné svetelné reťaze 

Kto by ich nemal rád? Malé alebo väčšie svetielka, mnohých tvarov od výmyslu sveta, vždy pôsobia veľmi útulne a romanticky. Keďže existujú rôzne dĺžky reťazí, sú veľmi flexibilné. Ich umiestnenie nemusí byť priamo na vašej terase alebo altánku, určite spestria prostredia ak ich obmotáte okolo zábradlia, stromu alebo kríku. Pri výbere nezabúdajte, aby boli na vonkajšie použitie. Zdroj energie môže byť klasický na zásuvku alebo na baterky.

 Vonkajšie osvetlenie 

Ako nakombinovať vonkajšie osvetlenie? 

Zoznámili sme vás s niekoľkými druhmi vonkajšieho osvetlenia, už ich treba len správne na kombinovať, aby ste dosiahli príjemnú finálnu atmosféru na vašej terase. 

Samozrejme, tak, ako ste sa rozhodovali pri zariaďovaní vašej domácnosti, tak je dôležité vopred sa zamyslieť akým dojmom bude nočná terasa alebo altánok pôsobiť. Ak sa dobre cítite v útulnom prostredí, na terase máte veľa dekoratívnych vankúšikov a oblejších predmetov, pravdepodobne vám bude viac vyhovovať osvetlenie, ktoré bude navodzovať teplú atmosféru. V modernom dizajne zas bude lepšie pôsobiť biele osvetlenie. 

Pri výbere sa zamerajte na: 

  • Typ osvetlenia – môžete použiť teplé žlté svetlo pre príjemnú útulnejšiu atmosféru a studené biele svetlo k modernejšiemu dizajnu. 
  • Rozmiestnenie – aby svetlá pôsobili harmonicky a svietivosť bola rovnomerná, ideálne je, aby boli rozložené v rovnakom rozostupe. 
  • Intenzita – intenzita svetla by mala byť primeraná aktivitám na terase. Pri zabudovanom osvetlení si viete nainštalovať aj regulátor intenzity, čo vám umožní tlmenie svetla, ktoré si prispôsobíte k danej atmosfére.
  • Dizajn – vyberajte osvetlenie, ktoré je v súlade so štýlom vašej terasy alebo altánku. Farba materiálu by mala ladiť s doplnkami, ktoré máte na terase. Napríklad s farbou podlahy, rámu stola alebo posedenia.

 Osvetlenie terasy 

Záver 

So správnym osvetlením sa vaša terasa alebo altánok stane pýchou vašej záhrady a večerných posedení. Vhodne zvolené osvetlenie terasy výrazne prispeje k finálnej atmosfére. Zamerajte sa na jednotný štýl, nezabúdajte na funkčnosť a rozloženie. Pri výbere preto prihliadajte na kvalitu materiál, ktorý je hlavne odolný voči poveternostným vplyvom. Osvetlenie umiestnite v priestore tak, aby nikomu nezavadzalo, ale aby poskytlo požadovanú intenzitu svetla. Pokúste sa nájsť rovnováhu medzi estetikou, praktickosťou a funkčnosťou.

Záhradné osvetlenie