Všetci sme raz boli deti a určite mnohý z vás túžil po záhradnom domčeku.
Malý, útulný priestor, ktorý by ste si vedeli prispôsobiť svojim predstavám a užívať si zábavu so svojimi kamarátmi. Možno ste tento priestor nemali vy, ale vašim deťom môžete dopriať malý domček na záhrade, kde sa budú hrať, tráviť voľný čas a vymýšľať nové dobrodružstvá.
Chceli by ste splniť váš detský sen svojim deťom a vytvoriť im vlastný priestor na záhrade? Ukážeme vám ako postaviť záhradný domček pre deti a kam ho umiestniť.
Kam umiestniť záhradný domček pre deti?
Nápad vytvoriť si domček je na svete, ale kam ho umiestniť? V prvom rade sa poobzerajte po svojej záhrade, detský záhradný domček môže byť rôznych rozmerov, ale určite si takú veľkosť, ktorá zapadne do priestoru. Deti by v jeho okolí mali mať dostatok miesta na hranie a zároveň by vaša záhrada mala stále pôsobiť vzdušne a nepreplnene. Po zvážení týchto bodov si nakoniec určite miesto, kde bude domček postavený.
Ako postaviť detský záhradný domček?
Miesto už máte, teraz je potrebné vytvoriť predbežný návrh a popremýšľať o potrebných materiáloch na jeho výstavbu. Domček môže byť položený na zemi alebo vyvýšený, čo vám poskytne možnosť osadiť napríklad šmýkačku alebo detské preliezačky.
Čo budete na výstavbu potrebovať?
- čas, energiu a odhodlanie
- dosky na podlahu, steny, striešku, zábradlie a schody (dĺžky si určite podľa návrhu)
- drevené hranoly na vytvorenie konštrukcie
- strešná krytina
- spojovací materiál
- povrchová úprava na drevo
Okrem toho budete samozrejme potrebovať náradie:
- skrutky, klince
- kladivo
- vodováha
- meter
- ceruzka
- vŕtačka
- skrutkovač
- píla
- brúska
- rebrík
Tvorba konštrukcie
1. Pripravené hranoly si musíte narezať do potrebnej dĺžky, aby ste z nich vedeli pripraviť základnú konštrukciu domčeka. Konštrukcia je oporou celej stavby, preto je veľmi dôležité dbať na stabilný základ pevné ukotvenie. Na takýto poklad môžete urobiť betónový základ, tak, že si vykopete otvor pod každým rohom a zasypete betónom alebo môžete použiť betónové pätky, do ktorých navŕtate ukotvenie. Pri výstavbe nezabúdajte, že všetko musí byť vo vodováhe, inak vám domček môže spadnúť.
2. Keď máte konštrukciu hotovú prichádza na rad obvodový rám. Ak ste sa rozhodli pre vyvýšený domček, pripevníte obvodové hranoly asi do polovice výšky konštrukcie. Takýmto spôsobom si vytvoríte priestor pre prvé vyvýšené podlažie.
3. Následne osadíte pripravené podlahové dosky na obvodovú konštrukciu a skutkami ich upevníte do hranolov na jednej aj druhej strane.
4. Na vrchol konštrukcie pripevníte strešné hranoly, stojky a nosníky. A základnú konštrukciu máte hotovú.
5. Steny a strechu olatujte s ohobľovanými doskami. Myslite na otvor pre vstup, poprípade výstup na šmýkačku a samozrejme otvor na okno. Ako strešnú krytinu pre takýto domček môžete zvoliť bitúmenovú krytinu.
6. Priestore, ktorý vám vznikol pod domčekom, môžete využiť a vytvoriť pieskovisko alebo jednoduché posedenie či pripevniť hojdaciu sieť, detské preliezačky alebo oživiť detským záhradným nábytkom.
7. Aby sa deti vedeli dostať do domčeka, ešte vám chýba prichytenie a ukotvenie schodov. Samozrejme, ak ste sa rozhodli aj pre šmýkačku, v tejto fáze ju primontujete.
Pár návrhov na inšpiráciu:
Nezabúdajte, záhradný domček je konštrukcia, ktorú si treba celú dopredu naplánovať a poriadne premyslieť, veď viete ako sa hovorí: “Dva krát meraj, raz rež.“
Pred osadením jednotlivé kusy dreva očistite a vyhlaďte, aby nedošlo k zbytočnému záderu alebo trieske či už pri výstavbe alebo pri užívaní.
Drevo ošetrite lazúrou alebo farbou ešte pred osadením, aby vám domček slúžil čo najdlhšie.
Ak ste sa rozhodli novú stavbičku pre vaše ratolesti spestriť rôznymi obrázkami, zapojte aj vaše deti, určite budú mať radosť a spojíte tak príjemné s užitočným.